Kompatybilności elektromagnetycznej – podstawowe problemy

Kategorie Poradnik
sprzęt do badania kompatybilności elektromagnetycznego

Badania kompatybilności elektromagnetycznej pozwalają sprawdzić czy dane urządzenie lub system może pracować w określonym środowisku elektromagnetycznym oraz sprawdzenie czy dane urządzenie nie utrudnia pracy innych urządzeń. Zatem jeśli chcemy, aby w danym środowisku pracowało wiele urządzeń, albo chcemy wypuścić je na rynek to muszą być kompatybilne. Dlatego warto wiedzieć na jakie problemy można trafić i gdzie można przeprowadzić takie badanie.

Problemy związane z kompatybilnością elektromagnetyczną

Na polskim rynku możemy spotkać wiele urządzeń i systemów, dlatego istnieje większe prawdopodobieństwo występowania problemów. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić między innymi:

  • transmisja konkretnej energii elektromagnetycznej – moment wystąpienia sprzężenia energii elektromagnetycznej między nadajnikiem a receptorem (nie zawsze wymagana),
  • generowanie zaburzeń elektromagnetycznych – występowanie źródeł lub nadawcy zaburzeń elektromagnetycznych,
  • odbiór energii, która wiąże się z występowaniem odbiornika lub receptora w którym zachodzi proces przetwarzania tej energii.

Wyżej wymienione problemy można zbadać korzystając z odpowiedniego laboratorium. Jednym z nich jest laboratorium od firmy W2. Dlaczego warto? Firma ta specjalizuje się od dwóch lat z zakresu elektroniki profesjonalnej. Zatem nie ma u nich miejsca nawet na najmniejsze błędy.
W dodatku badanie kompatybilności elektromagnetycznej wiąże się z specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, a firma W2 posiada wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którym można zaufać. Dlatego jeśli chcesz uzyskać rzetelne sprawozdania z badania – postaw na laboratorium firmy W2. Więcej informacji można uzyskać pod linkiem:
http://www.w2.bydgoszcz.pl/laboratorium-emc/

Podział zjawisk, które mogą źle wpływać na urządzenia

Warto zwrócić uwagę, że nie tylko same urządzenia a także pewne zjawiska mogą wpływać na kompatybilność różnych urządzeń. Możemy je podzielić na:

  • sztuczne – źródłem jest techniczne wykorzystanie energii elektrycznej,
  • naturalne – do nich należą wszystkie zjawiska atmosferyczne np. burze
  • zamierzone – systemy radiokomunikacyjne,
  • niezamierzone – efekt pracy urządzeń pochodzących z na przykład gospodarstwa domowego czy urządzeń informatycznych.