Bloki do malowania akwarelami i wszystko co musisz o nich wiedzieć

Kategorie Hobby
blok do akwareli

Technika akwarelowa jest jedną z trudniejszych technik malarskich. Jest to związane nie tylko z dużą wilgotnością farb akwarelowych ale również ich słabym kryciem, które wymusza na artystach i malarzach precyzję i dokładność. Bloki do malowania akwarelami znacznie ułatwiają proces twórczy, dlatego to właśnie im zostanie poświęcony poniższy artykuł.

Bloki do malowania akwarelami – jak wybrać właściwy?

Poza rozmiarem bloki do malowania różnią się między sobą gramaturą. Im ta ma większą wartość tym grubszy papier jest. Bloki do malowania akwarelami powinny być wysokogramaturowe – grubość papieru przekłada się w tym przypadku nie tylko na odporność na wpływ wody, która jest nieodłączną częścią malarstwa akwarelowego, ale również fakturę papieru, która pozwala wydobyć z ukończonego dzieła wszystkie niuanse. Bloki do malowania akwarelami mogą występować również w wariancie z domieszką bawełny – ta sprawia, że papier jest przyjemniejszy w użytkowaniu a także lepiej pochłania wodę. Wykonane ze 100% bawełny bloki do malowania akwarelami są najdroższymi z dostępnych na rynku jednak doskonale sprawdzają się jako narzędzie pracy doświadczonych malarzy.

Bloki akwarelowe – wybór gramatury

Bloki akwarelowe występują w wielu wariantach – gramaturze o wartości 200G, 250G czy też 300G. Spośród nich do najgrubszych i najsztywniejszych należy oczywiście blok akwarelowy o gramaturze 300G – umożliwia on nie tylko wygodną pracę ale również nanoszenie poprawek. Wysoka gramatura sprawia, że bloki akwarelowe nie ulegają marszczeniu ani targaniu pod wpływem wody, z którą na ich powierzchnię nanoszona jest farba. Przez wzgląd na przejrzystość farb akrylowych ta technika malarska wymaga wielokrotnego nakładania farb co umożliwia nie tylko naniesienie cieniowania i nadania głębi ale również uzyskanie perspektywy. Wielokrotne nanoszenie warstw farby mogłoby sprawić, że papier ulegnie rozwarstwieniu – właśnie z tego powodu bloki akwarelowe są grube i odporne na wilgoć.

Blok akwarelowy – czym kierować się przy wyborze?

Wybierając blok akwarelowy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego gramaturę Kolejnym istotnym aspektem są umiejętności artysty – malarstwo akwarelowe nie należy do łatwych technik i jej nauka może trwać latami. Właśnie dlatego dla początkujących malarzy najlepszym wyborem będzie nie najdroższy blok akwarelowy o gramaturze 200G lub 300G. Doświadczeni artyści z pewnością znają już swój ulubiony blok akwarelowy, dlatego jedynym, co im pozostaje, jest sprawdzenie, czy znajdą go w ofercie internetowego sklepu malarskiego Gwasz na stronie https://www.gwasz.com/papiery-i-bloki/bloki-akwarelowe-3.