Zalety i zastosowanie przekładni planetarnej w pigułce

Kategorie Poradnik
Przekładnie planetarne

Przekładnie  są podstawą działania maszyn w wielu branżach. Bowiem są one elementem układu napędowego, dzięki czemu jest możliwość kontroli prędkości i momentu obrotowego. Istnieje wiele różnych rodzajów przekładni. Niemniej jednak w przemyśle najczęściej stosuje się przekładnie planetarne. Jakie mają zalety oraz gdzie się je wykorzystuje? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Zalety przekładni planetarnej

Przekładnie planetarne mają za zadanie przenieść odpowiedni moment obrotowy. Podział energii na poszczególne koła planetarne, jarzmo i ruchome koło centralne powoduje możliwość przenoszenia dużych momentów obrotowych z wysoką sprawnością. Warto zauważyć, że są zachowane niewielkie rozmiary przekładni, dzięki czemu układ napędowy jest dość efektywny. Bowiem nie obciąża on konstrukcji maszyny. Ponadto wielopunktowe przenoszenie napędu jest dużo mniej awaryjne niż jednopunktowe metody. Przekładnie planetarne mają więcej swobody, dzięki temu możliwe jest sumowanie momentów oraz mocy z kilku napędów, a także rozdzielenie momentów i mocy na kilka odbiorników. Bardzo ważną zaletą jest również modułowość. Bowiem przekładnie planetarne mogą składać się z kilku stopni o szerokim zakresie przełożeń. Do pozostałych zalet przekładni planetarnych można zaliczyć między innymi: małe luzy kątowe, cicha praca, możliwość wyprowadzenia osi przekładni w osi silnika, nieograniczone możliwości dzięki połączeniu kilku stopni planetarnych; możliwość zastosowania w wielu warunkach i typach maszyn.

Gdzie wykorzystuje się przekładnie planetarne?

Przekładnie planetarne wykorzystuje się w maszynach budowlanych, których napędy rozwijają się w bardzo duże momenty obrotowe, m.in.: w kruszarki, młyny czy też mieszalniki. Można je znaleźć również w dźwigach, suwnicach, wyciągarkach czy też maszynach, które pracują na platformie wiertniczej. Co więcej cicha praca, niewielkie rozmiary i wydajność przekładają się na wykorzystywanie w automatyce przemysłowej typu: stoły obrotowe, prasy krawędziowe, podajniki. Z przekładni korzysta także branża logistyczna na przykład: wózki widłowe, rampy magazynowe, czy też systemy transportowe, które pracują w nowoczesnych zautomatyzowanych magazynach. Z przekładni planetarnych korzysta się także w codziennym życiu typu: Sprzęty AGD (młyny, blendery, roboty kuchenne) a w automatyce domowe systemy otwierania oraz zamykania drzwi garażowych, rolet. Sprawdzone przekładnie planetarne można znaleźć w ofercie STM Polska, która posiada wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu najlepszych elementów przemysłowych takich jak, motoreduktory, przekładnie, falowniki i wiele więcej. Więcej szczegółów możesz znaleźć na stronie internetowej pod linkiem: https://www.stmpolska.pl/przekladnie-planetarne.html