Porywisty wiatr w Polsce – liczne działania PSP

Kategorie Zdrowie,Życie
Dwóch strażaków PSP wyciąga węża strażackiego z pojazdu

Luty w tym roku nie jest łaskawy pod kątem pogodowym dla naszego kraju. Porywisty wiatr spowodowany przez orkan Sabinę spowodował bardzo wiele szkód w całym kraju. Połamane drzewa, nieprzejezdne ulice, uszkodzone budynki i samochody, a także niestety ofiary śmiertelne. Orkan zebrał naprawdę spore żniwo w ciągu kilku dni lutego. Państwowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna miały pełne ręce roboty. W samym województwie zachodniopomorskim strażacy interweniowali 235 razy. Setki ludzi zostało pozbawionych prądu na wiele godzin.  Odwołano także wybrane loty.

Ubranie bojowe strażaka

Straż pożarna wzywana jest do niemal każdego rodzaju zagrożenia. Oprócz działań gaśniczych podejmowane są również działania ratownicze oraz z zakresu ratownictwa technicznego oraz taktycznego (usuwanie skutków nawałnic, uwalnianie ludzi z samochodów itp.). W zależności od rodzaju akcji oraz zagrożenia różni się ich ekwipunek, stosowana odzież ochronna, a także użytkowane narzędzia. Odpowiednie zabezpieczenie strażaka podczas podejmowanych działań ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zapewnienia mu bezpieczeństwa, ale również dla sukcesu samej akcji ratowniczej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale poza ubraniem, środkami ochrony indywidualnej oraz narzędziami, ogromne znaczenie mają…emblematy. A mianowicie chodzi o naszywki takie, jak imienniki, pagony PSP oraz dystynkcje. 

Sposoby identyfikacji strażaków

Na rynku dostać można wiele modeli naszywek, które różnią się między sobą oznaczeniami, kształtem oraz wielkością. Do naszywek najprostszego typu należą imienniki, czyli naszywki z imieniem i nazwiskiem strażaka. Są one niezbędne do identyfikacji funkcjonariusza. Pagony oraz dystynkcje mają a celu wskazanie stopnia oraz funkcji strażaka, jaką pełni w strukturze PSP lub OSP. Oznaczenia te przydają się nie tylko na uroczystych galach i jubileuszach, ale przede wszystkim w czasie akcji ratowniczej. Szybka możliwość zidentyfikowania dowódcy lub osoby, która może go zastąpić jest kluczowe dla sprawnie prowadzonych czynności. Ponadto wspomniane naszywki przydatne są również w sytuacji zaginięcia lub śmierci danego strażaka np. podczas ratowania osób z płonącego budynku. 

Więcej informacji na temat naszywek na mundur strażacki dostępnych jest na stronie https://www.barnabee.pl/