Odzież i obuwie robocze- kto powinien je zapewnić pracownikowi?

Kategorie Zdrowie,Życie
Pracownica laboratorium

Na samym początku warto skupić się na tym, czym tak właściwie jest odzież ochronna i odzież robocza. Jak się okazuje, nie są to synonimy tego samego znaczenia. Odzieżą ochronną nazywamy takie elementy i wyposażenie stroju, które zakrywa bądź całkowicie zastępuje osobiste ubrania pracownika i ma za zadanie ochronić go przed najróżniejszymi  zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi, czynnikami atmosferycznymi i skrajnie wysokimi oraz skrajnie niskimi temperaturami.

Odzieżą robocza natomiast nazywa się ubrania, które pracownik zakłada wtedy, gdy podczas wykonywania danego zadania może ubrudzić się substancjami, które w żaden sposób nie są szkodliwe dla zdrowia, albo występują czynniki, które sprawiają, że ubiór szybciej niszczeje bądź dany produkt wymaga wyjątkowe lub specjalnej czystości wykonania.

Obuwie ochronne robocze

Na początek trzeba wyjaśnić, że nie każde obuwie robocze jest ochronne. Wszystko zależy od tego czy dany model obuwia posiada dodatkowe zabezpieczenia, np. podeszwę antypoślizgową, podnosek kompozytowy. Polskie buty robocze w bogatej ofercie dostępne są na stronie producenta obuwia PPO. Wybierając obuwie ochronne należy zapoznać się z informacja dotyczącą norm. Buty robocze powinny być certyfikowane.

Elementy ubioru do pracy

Do stroju roboczego zalicza się wykonane z właściwego materiału koszulki, bluzy i spodnie, a także specjalne obuwie, kurtki zimowe i ocieplane, kamizelki, kombinezony, ogrodniczki, odzież przeciwdeszczową, odzież ostrzegawczą a także czapki i nakolanniki i inne. Nie wszystkie te części są niezbędne na każdym stanowisku, czasami wystarczy, że zastosuje się jeden bądź dwa elementy.

Odzież robocza a prawo

Kodeks pracy reguluje obowiązki dotyczące odzieży i obuwia roboczego. Według obowiązującego prawa, odzież roboczą należy stosować w warunkach, które wymagają tego ze względu na wymagania BHP, technologiczne albo sanitarne i wtedy, kiedy osobista odzież pracownika może zostać zniszczona bądź zabrudzona podczas wykonywania określonych działań w pracy. Strój roboczy za darmo powinien zapewnić pracodawca. Jednak najpierw powinien skonsultować się ze swoimi pracownikami, a następnie dobrać odzież, biorąc pod uwagę zdanie pracowników, którzy będą jej używać. Warto zauważyć, że pracodawca nie może zmusić nikogo, aby sam sobie zakupił taki strój. Natomiast pracownik może sam zakupić sobie ubiór do pracy, pod warunkiem, że jego pracodawca zwróci mu cały koszt tego zakupu.  

Zakup odzieży do pracy

Odzież roboczą należy kupować jedynie w sprawdzonych sklepach, które oferują ubiór wykonany z trwałych materiałów o odpowiednich parametrach. Takie miejsce często zapewniają także wysokiej jakości odzież ochronną z wszystkimi niezbędnymi certyfikatami.