Lemiesze do maszyn budowlanych – ich rola i zastosowanie

Kategorie Poradnik

Lemiesze to jedna z najczęściej zużywających się części w maszynach budowlanych. Podczas swojej pracy muszą wytrzymać bardzo duży nacisk i ciężar. Warto więc zwrócić uwagę, żeby były one wykonane z trwałych i wysokiej jakości materiałów. Wybór odpowiednich lemieszy może przedłużyć żywotność sprzętu budowlanego.

Gdzie wykorzystywane są lemiesze?

Lemiesze to element wykorzystywany w maszynach budowlanych. Wykonywane są z wysokiej jakości stali, która gwarantuje odporność na ścieralność i uszkodzenia. Części te najczęściej używane są w budownictwie i rolnictwie. Możesz je również spotkać w urządzeniach służących do utrzymania dróg podczas zimy. W budownictwie, lemiesze znajdziesz w różnego rodzaju koparkach, ładowarkach, spycharkach i wszystkich maszynach, które muszą być wytrzymałe na zużycie materiału. Podłoże w obrębie którego przemieszczają się koparki często wymieszane jest z głazami, dlatego też lemiesze muszą być odporne i wykonane z twardego materiału. W rolnictwie w lemiesze wyposaża się np. pługi. Z kolei w leśnictwie pomagają karczować lasy. Pługi są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, z uwagi na oranie twardej lub kamienistej gleby. Jak widać, zastosowanie lemieszy jest bardzo szerokie. Niezależnie od branży przed zakupem, warto zwrócić uwagę do jakiego rodzaju podłoża będziemy wykorzystywać lemiesze. Jeżeli będą to tereny liściaste lub gliniaste, lemiesze będą się mniej zużywać, niż na terenie piaszczystym lub kamienistym. Z uwagi na swoje zastosowanie lemiesze muszą być montowane tak, aby można było je w prosty sposób wymienić na nowy egzemplarz.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lemieszy?

O wyborze lemieszy z reguły decyduje rodzaj materiału z którego został wykonany. Przed dokonaniem wyboru, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na próbę ścieralności i skład chemiczny jaki jest deklarowany przez producenta. Każdy element wykonany ze stali powinien mieć również odpowiedni atest i certyfikat, który świadczy o jej jakości i właściwościach. Najczęściej wybieranymi są lemiesze jednostronnie lub dwustronnie fazowane. Wykonywane są ze stali trudnościeralnej 500HB, co sprawia, że będziesz mógł długo eksploatować swój sprzęt bez konieczności wymiany części.

Szukasz dostawcy trwałych lemieszy wykonanych ze stali odpornej na uszkodzenia? Masz problem z doborem odpowiednich części? Sprawdź ofertę firmy Entrack https://entrack.pl/kategoria-produktu/stal/lemiesze/, która oferuje najlepsze wyroby z wysokiej jakości materiałów, które produkowane są w europejskich hutach.