Kiedy wykorzystywane są igły do znieczuleń?

Kategorie Poradnik,Zdrowie

Istnieją dwa główne rodzaje znieczuleń – ogólne i miejscowe. Zazwyczaj wykonuje je anestezjolog, ale w niektórych przypadkach może być ono wykonane przez innego lekarza – na przykład stomatologa czy chirurga. Znieczulenie ogólne polega na wprowadzeniu do organizmu leków, które czasowo wyłączają świadomość pacjenta oraz odczuwanie bólu.

Miejscowe natomiast całkowicie znosi czucie w miejscu zastosowania leku. Do przeprowadzenia znieczulenia za pomocą wstrzyknięcia danej substancji, oprócz strzykawki potrzebna jest odpowiednia igła do znieczuleń.

Jakie są rodzaje igieł do wstrzyknięć?

Igły stosowane w medycynie najczęściej są metalowe i w głównej mierze służą do różnego rodzaju wstrzyknięć leków i płynów bądź do pobierania materiałów do badań. Wyróżnić można kilka ich rodzajów:

1. Igły do wstrzyknięć podskórnych – cienkie i stosunkowo krótkie. Stosowane najczęściej przy szczepieniach, a także do wstrzykiwania insuliny.

2. Igły do wstrzyknięć dożylnych – mogą być o różnej średnicy i są nieco większe i dłuższe niż poprzedni rodzaj. Służą do podawania leków drogą dożylną, lecz często wykorzystuje się je do pobierania krwi.

3. Igły do wstrzyknięć domięśniowych – to igły o średniej długości i dość grube, a także o mocnej i sztywnej konstrukcji, która umożliwia wbijanie w mięśnie.

4. Igły do nakłucia lędźwiowego – charakteryzują się tym, że są długie i bardzo cienkie. Wykorzystywane do znieczuleń podpajęczynówkowych i zewnątrzoponowych, a także do pobierania płynu mózgowo-rdzeniowego do badań. Na stronie Space Med może sprawdzić do czego jeszcze wykorzystywane są igły do znieczuleń.

igła do znieczuleń

W jakich działach medycyny wykorzystuje się igły do znieczuleń?

Igła do znieczuleń wykorzystywana jest w wielu dziedzinach medycyny. W przypadku znieczulenia miejscowego są to takie działy jak: okulistyka, dermatologia, laryngologia czy urologia. Istnieje również tak zwane znieczulenie regionalne, które dzieli się na podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe oraz blokadę nerwów obwodowych. Ten rodzaj zniesienia bólu u pacjenta stosowany jest w wielu przypadkach, na przykład: przy porodzie poprzez cesarskie cięcie, przy operacji przepuklin, przy długich operacjach i wielu innych. Znieczulenie ogólne natomiast stosowane jest przede wszystkim w chirurgii ogólnej.