Jak zaplanować remont mieszkania?

Kategorie Dom,Poradnik
Jak zaplanować remont mieszkania?

Choć remont mieszkania lub domu to nie lada wyzwanie, to coraz więcej osób decyduje się samemu go wykonać niż zlecić to zadanie ekipie remontowej. Przyczyn takiego podejścia jest wiele, począwszy od kwestii finansowych, po chęć sprawdzenia swoich sił jako majsterkowicz i “złota rączka”. Bez względu od samych pobudek, do tego zadania należy podejść całkiem serio i z głową. Jak zaplanować remont, a także jakie narzędzia mogą nam się przydać w pracy? O tym w niniejszym materiale. 

Ustal plan działania

Przede wszystkim planując remont należy przeznaczyć na niego odpowiednią ilość czasu, a także ustalić kolejność wykonywanych prac oraz pomieszczeń. Jest to niezwykle ważne, aby przede wszystkim nie utrudnić samem sobie życia i aby nie okazało się, że przez błędną kolejność trzeba będzie jakieś poprawki nanosić raz jeszcze. Ponadto normalnie mieszkamy w mieszkaniu, które remontujemy, ustalenie kolejności remontowanych pokoi ułatwi życie całej rodzinie. W tym miejscu warto również ustalić, jakie narzędzia do remontu będą nam potrzebne.

Kolejność prac remontowych

Niezwykle ważne jest samo ustalenie intensywności prac. Inaczej należy podejść do generalnego remontu, który wiąże się np. z wymianą drzwi, okien, podłóg, a inaczej do remontu mającego na celu odświeżenie wyglądu mieszkania. Zawsze najcięższe (a tym samym najbardziej problemowe oraz mocno brudzące) należy wykonać na samym początku. Dużym wyzwaniem może być burzenie ścian działowych. Aby podjąć się tego zadania trzeba mieć już wiedzę związaną z architekturą budynku. Ponadto potrzebne będą specjalistyczne elektronarzędzia, takie jak np. młot udarowy, piła elektryczna, czy też szlifierka kątowa (polecamy tarczę diamentową c4851 firmy Dedra dostępną w sklepie https://www.narzedzie24.pl/). Po zmierzeniu się z powyższymi zadaniami, pozostają nam drobne prace wykończeniowe, stanowiące wisienkę na torcie, które wykonuje się na sam koniec.

Porządek musi być

Gdy już uporamy się z ostatnimi pracami remontowymi, pozostaje nam jeszcze do ogarnięcia bałagan. A każda osoba, która choć raz coś remontowała doskonale wie, że stanowi on spore wyzwanie dla każdego. Resztki tynku, kurzu oraz pyłu potrafią “”wychodzić” jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu remontu. Dlatego też tak ważne jest pierwsze bardzo dokładne wysprzątanie całego mieszkania (nie tylko pomieszczeń remontowanych, ale wszystkich), a następnie regularne jego sprzątanie. W takich porządkach pomocne będą takie sprzęty, jak odkurzacze, roboty sprzątające, myjki do okien, mopy parowe itp.