Jarmarki na Śląsku

Kategorie Podróżowanie,Poradnik
jarmark bożonarodzeniowy

Kolorowe jarmarki…” ,jak śpiewał Janusz Laskowski, a później Maryla Rodowicz, goszczą co roku również na Śląsku. Gdzie w tym roku będziemy mieć gryfne jarmarki i z jakich okazji?

Czym są jarmarki?

Jarmarki to wydarzenia podczas, których w jednym miejscy zbierają się sprzedawcy i w kramowych budkach sprzedają różnego typu towary. Wydarzenia te zazwyczaj organizowane są przed świętami, albo mają charakter tematyczny.

Co kupujemy na jarmarkach?

Na jarmarku można kupić różnego rodzaju towary, które zazwyczaj nie są dostępne w sklepach, pochodzą one często z rodzinnych produkcji, albo są to wybory własne, czasami rękodzieła. Sprzedawcy podczas jarmarków oferują zarówno jedzenie, takie jak przetwory, wędliny, sery, miody, ciasta i ciasteczka, ale również dekoracje w tym te tematyczne nawiązujące do tematyki jarmarku, np. podczas bożonarodzeniowego sprzedawane są bombki. Na jarmarkach dostaniemy rękodzieło, ale również napijemy się czekolady, piwa, czy herbaty.

Jakie jarmarki odbywają się na Śląsku?

Na Śląsku co roku odbywa się bardzo wiele różnych jarmarków zarówno w Katowicach i jego różnych dzielnicach, jak i miastach ościennych. Co roku na Katowickim rynku organizowany jest jarmark Bożonarodzeniowy. Jarmark ten również ma miejsce w zabytkowej dzielnicy – Nikiszowcu. Jarmarki Bożonarodzeniowe są również w Tarnowskich Górach i innych tego typu miejscach. Oprócz jarmarków związanych ze świętami, odbywają się również jarmarki tematyczny np. jarmark staroci, jarmarki charytatywne.

Kalendarium śląskich jarmarków

W kwietniu od 3 do 19, na katowickim rynku odbywać się będzie jarmark wielkanocny. Tego typu wydarzenie będzie miało również miejsce w Mysłowicach i Tranowskich Górach od 13 do 14. W Mysłowicach wydarzenie będzie to miało charakter charytatywny i odbędzie się na Placu Św. Pawła 13 i 14 kwietnia. W Katowicach odbędzie się również prawdopodobnie kolejna edycja jarmarku staroci i festiwal miodu.

 

Jeżeli szukacie towaru na jarmarki i festyny sprawdźcie na stronie https://towarnafestyny.pl/