Zawory kulowe – jak odkręcić w razie konieczności?

Kategorie Poradnik,Przemysł

Zawory kulowe mogą znajdować zastosowanie między innymi w sieciach gazowych, wodnych czy pneumatycznych. Ich wszechstronne wykorzystanie sprawia, że z czasem może pojawić się konieczność ich wymiany. W tym celu trzeba jednak wiedzieć, jak przeprowadzić prawidłowy demontaż. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak poprawnie należy odkręcić zawory kulowe w razie konieczności. Sprawdź szczegóły. 

Odkręcanie zaworów kulowych – kiedy może być konieczne?

Odkręcanie zaworów kulowych może być czynnością konieczną w kilku sytuacjach, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim, kiedy konieczne okazuje się naprawienie albo wymiana elementów danej instalacji, jak na przykład uszczelki czy rury. Kolejna sytuacja to przeciek, który pojawia się wokół zaworu kulowego. Może on być spowodowany jego nieszczelnością albo uszkodzeniem.

Odkręcanie zaworów kulowych należy także przeprowadzić w przypadku ich konserwacji, ponieważ tylko regularne kontrole są w stanie zapewnić nam sprawne działanie każdego elementu przez długi czas.

Zawory kulowe – jak je odkręcić?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, aby odkręcić zawory kulowe, jest zdemontowanie specjalnej rączki służącej do otwierania oraz zamykania przepływu. Aby rozruszać zawór możemy także użyć specjalnych środków, jak smary i oleje. Zawory kulowe można łatwo zdemontować przy pomocy klucza płaskiego.

Jeżeli wcześniejsze metody nie zdały egzaminu, zawory kulowe możemy odkręcić poprzez poruszenie nakrętek, jakie znajdują się na przyłączach. Doskonałą pomocą będzie tutaj klucz nastawny. Inne metody zastosujemy w przypadku, kiedy mamy do czynienia z urwanymi zaworami kulowymi. W tym przypadku możemy wykorzystać specjalne wykrętaki. Kiedy awaria okazuje się na tyle poważna, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z odkręceniem zaworów kulowych, lepiej nie próbować metod, które tylko mogą zaszkodzić całej instalacji. W tym przypadku zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowca.

Podsumowanie

Zawory kulowe znajdują zastosowanie w wielu instalacjach, dlatego czasami może pojawić się konieczność ich odkręcenia w celu wymiany lub przeprowadzenia niezbędnych konserwacji. Sam proces nie jest skomplikowany i wielu przypadkach możemy bez trudu poradzić z nim sobie samodzielnie.