Przepustnice – jeden z niezbędnych elementów każdej instalacji

Kategorie Architektura
Rury

Jak powszechnie wiadomo technologia ciągle się rozwija i już nie sposób jej zatrzymać. Rozwój różnych dziedzin i stosowanych w nich maszyn i urządzeń dotyczy również szeroko pojmowanego przemysłu. Pojawiają się między innymi nowe rozwiązania. Wśród nich jakiś czas temu znalazły się także i przepustnice, które znalazły zastosowanie w różnego typu instalacjach.

Przepustnice

Nie tak łatwo pojąc, jak ważną rolę w budownictwie i innych licznych branżach przemysłowych odgrywa przepustnica. Zazwyczaj można się z nią spotkać we wszelkiego typu instalacjach, a także w ciepłownictwie czy przemyśle chemicznym. Dzięki przepustnicom mamy kontrolę nad przepływem medium, a także można w łatwy i szybki sposób dowiedzieć się, ile i w jakim czasie potrwa proces przesyłania danego medium.   

Definicja

Zaglądając do słownika można dowiedzieć się, iż przepustnica to element armatury, to jeden z rodzajów zaworu motylkowego i służy on do kontroli oraz regulacji przepływu danej substancji (wody, gazu czy innej). Dzieje się tak dzięki łopatce w kanale, która jest wprawiana w obrotowy ruch.

Jak wybrać odpowiednią przepustnicę?

Dobór odpowiedniej przepustnicy jest niezwykle ważny. Tylko jeśli zostanie wybrany dobry zawór instalacja będzie działać poprawnie i spełniać nasze wszelkie oczekiwania. Na polskim rynku można znaleźć wiele różnych typów elementów tego rodzaju (warto zauważyć, że na szczególną uwagę zasługują przepustnice kołnierzowe, międzykołnierzowe czy regulacyjne, jakie można znaleźć na http://www.zawory.com.pl/przepustnice,z,22.html)  – różnią się one między sobą pewnymi parametrami, a także i przeznaczeniem. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniej przepustnic koniecznie poproś o pomoc specjalistę, który z pewnością Ci doradzi. Przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na – jakość, szczelność i niezawodność. Decyduj się na zakup tylko najlepszej jakości części. Źle dobrana przepustnica niskiej jakości może doprowadzić do awarii.  

Rodzaje

Ze względu na zastosowanie możemy wyróżnić przepustnice standardowe, przemysłowe, ekonomiczne, ekscentryczne czy PCV. Natomiast ze względu rodzaj sterowania można wyróżnić przepustnice, które są: sterowane ręcznie (czyli za pomocą specjalnej dźwigni czy przekładni), elektryczne (przy pomocy napędu elektrycznego) oraz pneumatyczne (za pomocą jedno- lub dwustronnego silnika pneumatycznego). 

Zastosowanie

Przepustnice wykorzystuje się w ciepłownictwie, w instalacjach różnego typu, energetyce, wodociągach, przemyśle papierniczym, chemicznym, rafineryjnym, spożywczym i wielu innych.