Maszyny budowlane: koparka

Kategorie Biznes,Motoryzacja

Maszyny budowlane to urządzenia, które są niezastąpioną pomocą podczas wielu budów. Każdy z nas przynajmniej kilka razy w swoim życiu widział maszyny budowlane i jest w stanie choć w kilku zdaniach opisać większość z nich. W niniejszym materiale bliżej przyjrzymy się koparkom, które są niezastąpionym sprzętem na każdej budowie.

Budowa koparki

Koparka, a także koparko-ładowarka oraz minikoparka to odmiany tej samej maszyny. Ich budowa jest dość skomplikowana, gdyż składa się z wielu elementów, które muszą ze sobą idealnie współgrać. Należą do nich:

  • gąsienice,
  • rolki jezdne,
  • łańcuchy jezdne, 
  • płytki jezdne,
  • koła napinające,
  • lemiesze.

Poniżej omówimy pokrótce zastosowane każdego ze wspomnianych elementów.

Gąsienice do koparki

Wyróżniamy dwa rodzaje gąsienic do koparek: gąsienice stalowe oraz gąsienice gumowe. Bez względu na wybór materiału, musi być on absolutnie najlepszej jakości. Należy mieć na uwadze, że gąsienice stalowe są narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych oraz na silne tarcie. Gąsienice gumowe są o wiele bardziej wytrzymałe, gdyż do ich produkcji zastosowano nowoczesne materiały. Co niezwykle ważne, guma ta pochłania wibracje i drgania, dzięki czemu nie przedostają się one do kabiny operatora.  Najlepsze są gąsienice gumowe – tak zwane „bezszwowe”, czyli bez widocznych granic ich łączenia. 

Rolki oraz łańcuchy jezdne

Wyróżniamy rolki jezdne jednokrawędziowe oraz dwukrawędziowe. Wykonane są ze stali, a następnie poddawane specjalnemu hartowaniu. Łańcuchy natomiast stanowią jedną  z najważniejszych części maszyny. Na rynku dostępne są łańcuchy suche oraz smarne, które stosuje się w koparkach.

Płytki oraz koła napinające

Płytki jezdne stanowią integralną część łańcucha jezdnego. Dostępne są one w trzech wariantach, w zależności od liczby grzbietów: od 1 do 3 grzbietów. Natomiast koła napinające (inne nazwy: koła przednie, koła prowadzące) pełnią funkcję napinania łańcucha. Świetnej jakości zestawy napinające można znaleźć na strone https://entrack.pl/.

Lemiesze

Wyróżnia się trzy rodzaje lemieszy: jednokrawędziowe, dwukrawędziowe oraz otworowane. Niniejszą część wykonuje się ze stali trudnościeralnej. Lemiesze stosowane są w ładowarkach, koparkach,koparko-ładowarkach, spycharkach, a także w pługach śnieżnych.