Do czego służą uszczelki fibrowe?

Kategorie Poradnik

Uszczelki pomimo tego, że nie są to duże przedmioty, mają ogromny wpływ na to, jak działają różne maszyny i instalacje. Dzięki właściwie dobranej uszczelce o określonych właściwościach, można zapewnić bezawaryjną pracę różnych urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Obejmy do rur można podzielić na różne typy. Na przykład do instalacji wodnej i olejowej warto wybrać albo uszczelki gumowe, albo fibrowe. Skupimy się w tym artykule na tych drugich uszczelkach, poznając ich właściwości i przeznaczenie.

Uszczelki fibrowe – jakie są ich właściwości?

Uszczelki fibrowe produkuje się z fibry technicznej, a te o lepszych parametrach i wysokiej jakości z wulkanizowanej fibry czerwonej. Fibra to idealny materiał uszczelniający, który powstaje po sprasowaniu i wysuszeniu bawełnianego papieru namoczonego w roztworze chlorku cynku. Uszczelki fibrowe wyróżniają się odpornością na ścieranie i starzenie. Fibra jest materiałem, który nie wchłania ani olejów, ani benzyny. Po kontakcie z wodą uszczelki te zaczynają pęcznieć, co sprawia, że jeszcze lepiej zabezpieczają daną przestrzeń. Niewątpliwą zaletą jest również łatwość, z jaką można dokonać obróbkę plastyczną, bądź mechaniczną.

Uszczelki fibrowe – gdzie się je stosuje?

Uszczelki fibrowe sprawdzają się doskonale przy zabezpieczaniu połączeń różnorodnych instalacji. Najczęściej stosuje się je przy uszczelnianiu przewodów, które są przeznaczone na różnego rodzaju oleje, takie jak nafta, czy benzyna. Poza tym znajdują zastosowanie w armaturze wodnej, w wodomierzach, ciepłomierzach, w grzejnikach i manometrach. Można je także z powodzeniem stosować w armaturze gazowej. Zdają egzamin również jako uszczelnienie stosowane w budownictwie urządzeń.

Więcej na temat uszczelek można się dowiedzieć na stronie http://www.admet.com.pl