Do czego służą podnośniki koszowe?

Kategorie Architektura
Podnośnik koszowy Warszawa

Takie podnośniki określa się również jako podesty ruchome. To urządzenia, które należą do grupy urządzeń transportu bliskiego oraz dźwigowych. Wszystkie maszyny tego typu podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego. A do czego taki podnośnik właściwie służy?  

Podnośnik koszowy

Na podest ruchomy składa się specjalny wysięgnik – hydrauliczne ramię, którym można manewrować – oraz przymocowany do niego kosz lub platforma z zabezpieczeniami w postaci barierek oraz/ bądź szyb. Szyby te mogą, ale nie muszą, być przezroczyste. Podnośnik koszowym ma za zadanie podnieść użytkownika na wymaganą wysokość – w zależności od rodzaju urządzenia, może dodatkowo być potrzebny operator, który będzie sterować z dołu. Ponadto każdy podnośnik może osiągać różne wysokości – od zaledwie kilku metrów do nawet 50, 70 i więcej. Podnośniki koszowe charakteryzują się stabilnością. To pewne i przede wszystkim, bezpieczne urządzenie. Aby móc go obsługiwać i z niego korzystać należy uzyskać odpowiednie uprawnienia. Takimi urządzeniami steruje się łatwo i niemal intuicyjnie, ale jednak nieznajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, brak doświadczenia i niedostateczna wiedza na temat tego, jak działa podest może sprawić, że praca na wysokości w takim koszu będzie bardzo niebezpieczna, jej skutki natomiast mogą być tragiczne.

Zastosowanie podestów ruchomych

Urządzenia dźwigowe najczęściej wykorzystuje się w różnych pracach budowlanych – związanych ze wznoszeniem różnego rodzaju budowli, mostów i konstrukcji oraz niszczeniem i demontowaniem ich, ale nie tylko. Dzięki podnośnikom koszowym można zrealizować także wiele innych zadań. Można je stosować z powodzeniem podczas mycia okien wysokich budynków, odnowy elewacji, czy naprawy albo odśnieżania dachu i rynien, czy usuwania sopli. Doskonale zdają egzamin również podczas montażu kamer czy konserwacji latarni oraz sygnalizacji świetlnej. Takie podnośniki stosuje się także do montażu i demontażu wielkoformatowych reklam na billboardach i dekoracji w miastach. Takie urządzenia znajdują zastosowanie również w sadach i parkach – pomagają pielęgnować drzewa, obcinać ich gałęzie czy zbierać owoce. Więcej o wynajmie dźwigów  dowiesz się na stronie https://uslugi-dzwig.pl.