Przewóz leków jest skomplikowanym tematem, ponieważ leki muszą być transportowane w odpowiedniej temperaturze, niektóre leki potrzebują określona wilgotność powietrza oraz leki muszą być przewożone sposób bezpieczny aby ich zawartość dotarła na miejsce nie uszkodzona.

Transport wykorzystywany w przewozie leków

Najpopularniejszym sposobem przewozu leków jest przewóz droga lądową oraz morską.
Do transportu drogą lądową zaliczamy transport w tirach, które poruszają się po drogach asfaltowych oraz transport pociągami, które poruszają się szynami.

Transport pociągami ma swoje plusy i swoje minusy względem przewozu tirowego. Dla przykładu Transport Warszawa – Berlin pociągiem zajmuje około 6 godzin. Dla porównania Transport Warszawa – Berlin drogą asfaltową zajmuje około 7 godzin jeżeli nie ma korków a dobrze wiemy, że realnie ten czas jest dużo dłuższy ponieważ na drogach zarówno niemieckich jak i polskich zdarzają się wypadki i postoje na trasie są niemalże nieuniknione.

Warto również wspomnieć o tym, że pojazdy do transportu lekarstw muszą być wcześniej skrupulatnie przygotowane, ponieważ leki transportuje się w chłodniach tak samo jak żywność. Przygotowanie takiego wagonu pociągowego jest dużo droższe niż przygotowanie chłodni dla pojazdu typu TIR. Tiry są również wybierane ze względu łatwość naprawy pojazdu w trasie ponieważ utrzymywaniem i naprawą zajmuje się firma transportowa, której dużo łatwiej znaleźć specjalistów, którzy naprawią samochód ciężarowy aniżeli pociąg bądź też wagon pociągowy.


Transport lądowy pokonuje również transport morski pod tym względem, że jeżeli wydarzył by się jakiś wypadek i przewożone leki w niezabezpieczony sposób opuściły by pojazd transportujący je to wtedy wielką katastrofą było by gdyby takie chemikalia dostały się do wód morskich, ponieważ spowodowało by to katastrofę ekologiczną.

Jaki sposób jest najczęściej wybierany?

Najczęściej wybierany transport leków to właśnie droga lądowa a pomocą pojazdów ciężarowych. Tego typu transportu minimalizuje koszty i maksymalizuje kontrolę nad przewożonym towarem. Więcej informacji na temat transportu lądowego na stronie Km-Trans.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *