Wybór odpowiedniego obuwia do treningu

Kategorie moda

Wybór odpowiedniego obuwia do ćwiczeń jest jedną z najważniejszych inwestycji, jakie możesz wykonać i może być najlepszym ubezpieczeniem, jakie możesz wykupić, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji. Noszenie niewłaściwych butów może poskutkować bólem kolan lub stóp. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru.

Określ typ swojej stopy

Twoje stopy należą do jednej z trzech kategorii: stopy o neutralnym łuku, stopy o niskim łuku lub stopy o wysokim łuku. Aby określić kształt stóp, wykonaj prosty test: zmocz stopę i nadepnij na brązową kartkę papieru. Jeśli odcisk stopy pokazuje całą podeszwę stopy z niewielkim lub zerowym zakrzywieniem po wewnętrznej stronie, masz niskie łuki. Jeśli twój ślad pokazuje tylko część twojej przedniej stopy i leczy się z wąskim połączeniem między nimi, masz wysokie łuki.

Jakie aktywności zamierzasz podejmować?

Buty przeznaczone są do konkretnych czynności. Na przykład buty do biegania są przeznaczone do szybkiego poruszania się do przodu (z naskokiem od pięty) mają one dużą elastyczność, podatność na zginanie, ale nie wspierają stopy podczas ruchów na boki. Nie sprawdzą się zatem do tenisa czy fitnessu.

Dokładnie zmierz swoje stopy

Nasze stopy zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego przed zakupem buta zawsze mierz stopy w sklepie. Jeżeli dokonujesz zakupów przez Internet. Nie zakładaj, że znasz swój orientacyjny rozmiar buta. Rozmiary mogą się różnić w zależności od marki, więc możesz mieć rozmiar 43 w jednej marce, a rozmiar 44 w innej. Prawidłowo dopasowany but powinien dobrze przylegać do stopy i zapewniać wygodę od pierwszego założenia. Pamiętaj, że potrzebujesz około 3/8 – ½ cala między przodem dużego palca a końcem buta lub mniej więcej na szerokość kciuka. Powinieneś być w stanie swobodnie poruszać wszystkimi palcami, gdy but jest założony. Upewnij się, że Twoja pięta nie wyślizguje się podczas chodzenia.

Dowiedz się więcej na stronie https://sport-partner.pl/sport/fitness-i-sporty-silowe/