W czym tkwi sekret dobrej kawy?

Kategorie Hobby,Poradnik,Życie

Któż z nas nie rozpoczyna dnia bez małej czarnej? Dla wielu jest to swego rodzaju codzienny rytuał dla innych zaś spotkanie z dobrym smakiem i aromatem. Koneserzy kawy jednogłośnie uważają, że na smak kawy ma jakość ziarna, jest to jak najbardziej prawda ale to nie jedyny sekret dobrej kawy. Co zatem ma wpływ na aromat małej czarnej?

Stopień wypalania i mielenia

To, że kawa dobra kawa powinna być w ziarnach nikomu nie trzeba przypominać jednak niewiele osób wie że oprócz dobrych ziaren niezwykle istotny jest również stopień wypalenia kawy. Dzięki niemu kawa zyskuje nuty smakowe i pożądane aromaty. Oprócz wypalania liczy się również sposób mielenia kawy. Jeśli zależy nam przykładów na w pełni aromatycznym espresso ziarna kawy powinny być grubo mielone. Oczywiście stopień zmielenia należy dopasować także do sprzętu w jakim zostanie ostatecznie przygotowana kawa. Inny będzie stopień mielenia kawy jeśli będziemy chcieli ją zrobić w ekspresie przelewowy inny zaś jeśli planujemy zaparzyć kawę w kawiarce.

Sprzęt do parzenia kawy

Koneserzy dobrej kawy podkreślają, że równie istotna jest jakość samej kawy jak również sprzęt w którym jest ona zaparzana. maszyny i ekspresy do kawy nie należą do najtańszych sprzętów. W rzeczywistości nie każdego stać na w pełni profesjonalny ekspres do kawy. Problem ten rozwiązuje zazwyczaj dzierżawa ekspresów do kawy. Możemy mieć dzięki niej dobry jaki i nie najlepszy sprzęt do zaparzania kawy a wszystko to w bardzo dobrej cenie. Bowiem usługa dzierżawy ekspresów do kawy nie należy do drogich.


usługa dzierżawy ekspresów do kawy

Wracając do tematu samego sprzętu do parzenia kawy warto nadmienić, że jednym z polecanych są ekspresy automatyczne takie które mają wbudowane młynki a sam proces przygotowania kawy trwa zaledwie kilka chwil. Oczywiście nie brakuje zwolenników tradycyjnego przygotowania kawy np. w kafetierze, jednak trzeba pamiętać o tym że jest to sprzęt, który przygotowuje kawę pod niewielkim ciśnieniem. Profesjonalne ekspresy do kawy dysponują odpowiednimi ustawieniami dzięki którym możemy wybrać czy chcemy kawę która będzie bardziej aromatyczna bądź mniej możemy ustawić też intensywność smaku.