Szkoła podstawowa Tychy – jakie zajęcia oferuje prywatna szkoła podstawowa?

Kategorie Pasja,Poradnik,Życie

Szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi to wyjątkowa placówka edukacyjna, w której każdy uczeń powinien czuć się otoczony wyjątkową opieką. Bardzo ważny jest również wszechstronny rozwój jego zainteresowań, zainteresowania otaczającym światem i możliwie najlepsze wsparcie. Wybierając szkołę prywatną dla naszego dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jakie zajęcia oferuje. Oferta edukacyjna to bardzo ważna część kształcenia. Jakie zajęcia edukacyjno-terapeutyczne powinna posiadać w swojej ofercie szkoła? Czym są te zajęcia i jakie mają znaczenie w rozwoju naszego dziecka?

Dogoterapia – dlaczego kontakt z psem jest tak ważny?

Dogoterapia, czyli forma terapii przez kontakt z psem, zyskuje w ostatnim czasie dużą popularność. Polecana jest nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym. Z powodzeniem jest stosowana u osób z autyzmem, depresją, zespołem Downa, a także tych, którzy przeszli zawał. Inaczej zwana jest też kynoterapią. Obecność psa bardzo pozytywnie wpływa na dzieci. Przede wszystkim pozwala pokonać lęk przed zwierzęciem, ale również działa uspokajająco, pobudza zmysły, wspomaga procesy ruchowe, intelektualne, czy emocjonalne.

Częstotliwość takich zajęć uzależniona jest zawsze od indywidualnych potrzeb dziecka. Pies, który bierze udział w dogoterapii, wcześniej przechodzi specjalne szkolenia, które przygotowują go do tego typu zajęć. Podobnie szkolenia muszą przejść opiekunowie psów. Formy spędzania czasu z psem podczas edukacji czy rehabilitacji może przybierać najróżniejsze formy. Mogą to być na przykład spacer z czworonogiem, zabawy, wydawanie komend. Dogoterapia z powodzeniem może być też sotosowana u dzieci z ADHD. Rasami psów, najczęściej wykorzystywanymi podczas terapii, są labradory, husky, golden retrievery. Przeciwwskazaniami do takich zajęć jest przede wszystkim uczulenie na psią sierść u dziecka.

Aikido – ćwiczenie ciała i umysłu

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka, jednak aikido to coś więcej niż tylko ćwiczenia fizyczne. Takie zajęcia muszą być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Ich celem jest nie tylko poprawa koordynacji ruchowej i ogólnej sprawności fizycznej, ale również ćwiczenie dokładności, precyzji oraz opanowania.

Ruchy w aikido są relaksacyjne i pozytywnie wpływają na psychikę dziecka, dając mu poczucie relaksu i odprężenia. To świetna forma relaksu po wysiłku intelektualnym, która uczy również panowania nad sobą, kontroli emocji i własnego ciała. W aikido ważna jest nie tylko rywalizacja, ale też współpraca. Uczy to dziecko potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem, empatii i otwartości na jego potrzeby lub ograniczenia. Aktywność fizyczna pozwala też lepiej skoncentrować się na nauce, dzięki temu dziecko jest bardziej skoncentrowane i szybciej przyswaja nowe informacje.

Kółko przyrodnicze – kontakt z naturą

Dzieci uwielbiają przyrodę. Poznawanie ich tajemnic to nie tylko wspaniała forma spędzania czasu, ale także możliwość poznania nowych rzeczy o otaczającym nas świecie. Dzięki takim zajęciom dziecko poznaje przyrodę swojego regionu i pogłębia wiedzę o niej. Kółko przyrodnicze to też doskonała okazja do tego, aby pokazać dzieciom, jak ważne jest dbanie o nią, kształtowanie postawy ekologicznej. Na zajęciach z kółka przyrodniczego dziecko może również nauczyć się tego, jak dbać o planetę, między innymi dowie się, czemu segregacja śmieci jest tak ważna, dlaczego warto oszczędzać wodę, jak dbać o leśne zwierzęta itd.

Kółko przyrodnicze posiada szereg zalet, wśród których można wymienić rozbudzanie zainteresowania przyrodą, kształtowanie empatii w kontakcie z nią, dnie o środowisko naturalne, czy nauka zachowania w lesie, parku, sadzie, czy nad jeziorem i łące.

Zajęcia, jakie oferuje nam prywatna szkoła podstawowa, to ważna część w rozwoju dziecka. Warto zatem wybrać taką placówkę, która dbać będzie o wszechstronny rozwój naszego dziecka, oferując mu ciekawy i różnorodne zajęcia. Taka jest właśnie prywatna szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/16/szkola/