Rodzaje kół łańcuchowych w pigułce

Kategorie Motoryzacja,Poradnik

Koła łańcuchowe to niezbędny element w wielu branżach. Zastosowanie ich możemy znaleźć w przemyśle motoryzacyjnym, rolniczym a nawet spożywczym. Koła razem z łańcuchem przenoszą napęd – co umożliwia sprawną jazdę. Aby wszystko ze sobą współgrało koła łańcuchowe muszą spełniać pewne normy oraz powinny być wytrzymałe. Jednak pewne cechy zależne są od konkretnego rodzaju. Zatem jakie mamy najpopularniejsze rodzaje i gdzie można je kupić? Sprawdź poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Koła łańcuchowe – rodzaje

koło łańcuchowe

Jak już wcześniej zostało wspomniane dany rodzaj koła charakteryzuje się indywidualnymi cechami. Dzięki temu możemy dostosować koło łańcuchowe do indywidualnych potrzeb maszyn. Wśród najbardziej popularnych wyróżniamy koła ze względu na obecność piasty i są to:

  • koła łańcuchowe z piastą – umożliwia obrót koła przy nieruchomym wałku,
  • koła łańcuchowe bez piasty – zamiast niej posiadają otwór, który osadzony jest na wałek.

Drugi podział przyjmuje się ze względu na tworzywo z którego wykonywane są koła. Wśród nich są koła łańcuchowe:

  • żeliwne,
  • nierdzewne,
  • z hartowanymi zębami,
  • tarczowe.

Najbardziej popularne koła łańcuchowe – cechy

Koło łańcuchowe wykonane z żeliwa jest jednym z najbardziej wytrzymałych tworzyw. Co znacznie wpływa na wieloletnią żywotność tego segmentu. Ich główną cechą charakterystyczną jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto spełnia wymaganą normę DIN. Z kolei koła łańcuchowe nierdzewne wykonane ze stali są dedykowane dla maszyn przemysłowych. Co więcej są odporne na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Co przekłada się na ich długoletnie użytkowanie.

Koła łańcuchowe od firmy Polmech

Wyżej wymienione rodzaje kół są najbardziej popularne. Można je znaleźć na stronie internetowej polskiego producenta Pomech:http://www.kolalancuchowe24.pl/ Dlaczego warto? Firma od wielu lat dostarcza koła łańcuchowe różnego rodzaju biorąc pod uwagę indywidualne preferencje klientów. Zdaje sobie sprawę, że są to zadania specjalne, dlatego wszystkie elementy wykonywane są z najlepszych surowców stosując nowoczesne metody. Wszystko po to, abyś otrzymał solidnie wykonane koła łańcuchowe, a Twoja maszyna mogła cieszyć się długą żywotnością.