Przekładnie mechaniczne – rodzaje

Kategorie Motoryzacja
przekładnie mechaniczne

Przekładnie mechaniczne to podzespoły wykorzystywane w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach do przenoszenia napędów. Obecnie najczęściej spotykane są one w formie motoreduktorów, czyli w połączeniu z silnikiem, który dostarcza siłę, która następnie jest przez nie przenoszona. Przekładnie mechaniczne przez wzgląd na mnogość zastosowań dostępne są w wielu różnych wariantach. Poznaj rodzaje przekładnie mechanicznych i ich zastosowanie.

Przekładnie mechaniczne – rodzaje

Przekładnie mechaniczne to komponenty, które wprawiają w ruch nawet największe i najcięższe maszyny. Odpowiednio dopasowane przekładnie mechaniczne zapewniają bezawaryjną i wieloletnią pracę układów napędowych, w których skład wchodzą. Przekładnie mechaniczne rozróżnia się na podstawie ich budowy. Wyróżnia się następujące ich rodzaje: przekładnie zębate i przekładnie pasowe. Przekładnie mechaniczne zębate składają się z kół zębatych, które przenoszą napęd zazębiając się między sobą. Wśród przekładni mechanicznych zębatych najpopularniejszymi są przekładnie ślimakowe i przekładnie planetarne. Co musisz wiedzieć na ich temat?

Przekładnie mechaniczne ślimakowe

Przekładnie ślimakowe to jedne z nielicznych przekładni mechanicznych, które mogą pełnić funkcje przekładni przyspieszających lub przekładni spowalniających. Charakterystyczna jest ich budowa, w której skład wchodzą ślimak i ślimacznica, od których przekładnie te wzięły swoją nazwę. Ślimacznica jest kołem zębatym o wklęsłych, względem przekroju wzdłużnego, zębach śrubowych. Wchodzi ona w interakcję ze ślimakiem będącym wirnikiem śrubowym. Ślimak i ślimacznica ustawione względem siebie w dwóch prostopadłych osiach zazębiają się przenosząc napęd. Przekładnie ślimakowe mogą być reduktorami lub multiplikatorami, czyli przyspieszać lub zwalniać pracę całego układu. Przekładnie ślimakowe będące reduktorami posiadają ślimaki o mniejszej, niż ślimacznice, liczbie zębów. Analogicznie przekładnie ślimakowe, które są multiplikatorami wyposażone są w ślimaki, które mają większą, niż ślimacznice, liczbę zębów.

Przekładnie mechaniczne planetarne

Przekładnie planetarne to bezpośrednie przekładnie mechaniczne. Swoje działanie opierają jedynie na kołach zębatych wchodzących w ich budowę. Przekładnie planetarne zbudowane są z jarzma wokół którego przemieszczają się koła obiegowe. Dzięki niewielkiemu poślizgowi kół obiegowych przekładnie planetarne cechuje bardzo duża precyzja i dokładność działania. Dodatkowo przekładnie planetarne wyposażone są w koła zębate wewnętrzne, które zwiększają wytrzymałość momentu obrotowego. Przekładnie planetarne zbudowane są w taki sposób, by umożliwić zmianę kierunku pracy układu w dowolnym momencie.

Różne rodzaje przekładni mechanicznych dostępne są w ofercie polskiego producenta STM Polska.