Ogrody zimowe – właściwości i zastosowanie

Kategorie Ogród
Czerwone kwiaty

Ogrody zimowe

Czym tak właściwie jest ogród zimowy? Ogród zimowy to nic innego jak dobudówka, która może, ale nie musi, przylegać bezpośrednio do budynku. Takie miejsca mogą mieć różne funkcje, wszystko bowiem zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych takich czynników jest konstrukcja, z jakiej jest wykonany. 

Rodzaje ogrodów zimowych

Ogrody zimowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy więc ogrody całoroczne, sezonowe, energooszczędne i pasywne. Każdy z tych typów jest skonstruowany z innego materiału i przez to posiada zupełnie inne właściwości, a co za tym idzie, także i zastosowanie. A jaki wybrać najlepiej? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na różnice, jakie dzielą ogrody całoroczne oraz sezonowe. Te pierwsze można dokładnie przez cały rok ogrzewać (dzięki zainstalowanemu systemowi grzewczemu). Dzięki utrzymywaniu stałej temperatury przez cały czas możemy utworzyć oranżerię dla nawet egzotycznych roślin, które nie występują w naszym klimacie. Ogrody sezonowe to zaś rozwiązanie, które nie posiada systemu grzewczego, a to oznacza, że po prostu występuje w nim różna temperatura w zależności od tego, jak właśnie jest na zewnątrz. Z takich ogrodów nie korzysta się od późnej jesieni do wczesnej zimy, choć możemy je ewentualnie spróbować nieco ogrzać za pomocą przenośnego, elektrycznego grzejnika.

Oranżeria

Kiedy decydujemy się na utworzenie oranżerii musimy wziąć pod uwagę parę innych dodatkowych czynników, takich jak zacienienie czy ilość przedostających się promieni słonecznych przez cały dzień, zwłaszcza podczas upalnych dni. Musimy bowiem dobrać odpowiednie rośliny do warunków, jakie panują wewnątrz naszej dobudówki. W razie gdybyśmy chcieli ograniczyć promienie słoneczne w letnie dni możemy zainstalować na szklanych ścianach rolety. Podsumowując, jeśli chcemy własną, nowoczesną oranżerię musimy zdecydować się na ogród całoroczny. Podczas wyboru rodzaju roślin musimy zaś wziąć pod uwagę zacienienie i temperaturę – po ustaleniu tych informacji możemy bez problemu dobrać odpowiednie rośliny do naszej oranżerii. 

Dodatkowa przestrzeń

Ogrody zimowe mogą stać się również po prostu naszą dodatkową przestrzenią domu i pełnić pewne funkcje, podobnie jak inne pomieszczenia. W takim miejscu możemy spożywać posiłki i organizować spotkania z rodziną i przyjaciółmi (jadalnia), odpoczywać, czytać książki i relaksować się przy naturze (dodatkowy salon bądź jego przedłużenie), albo oddawać się swojemu hobby bądź pracy (gabinet). Jeśli interesuje Cię temat ogrodów zimowych koniecznie zajrzyj na: http://www.ogrodyzimowe-expert.pl/.