Ocieplenie poddasza celulozą – zalety i wady

Kategorie Dom
Dom jednorodzinny

Ocieplenie całych elewacji oraz dachów i poddaszy staje się coraz popularniejsze. Decydują się na nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale także i osoby mieszkające w blokach. Można do tego zastosować różne materiały, jednak na szczególną uwagę zdecydowanie zasługuje celuloza. W poniższym artykule zastanawiamy się nad jej licznymi zaletami, ale także i wadami.

Izolacja termiczna

Kiedy warto zdecydować się na ocieplenie poddasza? Właściwie – każdy właściciel domu czy wspólnoty mieszkaniowe powinni podjąć decyzję o ocieplaniu budynku, jeśli w jego pomieszczeniach jest bardzo chłodno zimą i zbyt gorąco latem. Odpowiednio wykonane ocieplenie specjalistycznym materiałem powinno skutecznie regulować temperaturę wewnątrz całego budynku przez cały rok. Oczywiście, wykonanie izolacji termicznej poddasza i elewacji nie zastąpi nowoczesnego ogrzewania. Dzięki ociepleniu temperatura w pomieszczeniach powinna być o kilka stopni większa niż była przed wykonaniem izolacji, ale jeśli chcemy zadbać o jak najbardziej komfortowe warunki zimą, powinniśmy także postawić na dobrej jakości ogrzewanie, gdyż główne działanie ocieplenia polega nie na ogrzewaniu budynku, a zatrzymaniu ciepła.

Ocieplenie celulozą

Do ocieplenia można wykorzystać płyty wykonane ze styropianu bądź specjalnej wełny, ale także sypki granulat, który za pomocą specjalistycznego urządzenia będzie wdmuchiwany we wcześniej wywiercone niewielkie otwory. Zastosowanie granulatu jest mało inwazyjne i bardzo skuteczne, dlatego na taki rodzaj ocieplenia decyduje się coraz więcej osób, wspólnot i firm w Europie Zachodniej, Skandynawii i Ameryce Północnej. Ponadto ocieplenie celulozą ma także inne zalety, wśród nich możemy wymienić ognioodporność – w kontakcie z ogniem nie powstaje żadna szkodliwa substancja, a sam płomień nie jest w stanie dalej się rozprzestrzeniać. Celuloza jest odporna również na wilgoć – gdy ta tylko się pojawi zostanie wypchnięta przez nią do atmosfery. Ponadto to doskonałe zabezpieczenie przed kunami domowymi i innymi szkodnikami oraz owadami – taka izolacja skutecznie je odstrasza. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki wdmuchiwaniu celuloza dostaje się bezpośrednio w każdej miejsce, nawet te najtrudniej dostępne, dzięki czemu żaden fragment dachu nie zostanie pominięty, nie powstają też żadne mostki, które sprawiają, że ciepło umyka. Należy także zauważyć, że dzięki takiemu ociepleniu latem w budynku jest chłodniej niż na zewnątrz. Jedną z nielicznych wad jest to, że po jakimś czasie granulat nieco opadnie, ale nie trzeba się tym przejmować, jeśli izolacja zostanie prawidłowo wykonana nie utraci ona swoich właściwości. Więcej o ociepleniu celulozą dowiesz się na https://www.prodartech.pl/wdmuchiwanie-granulatow/