Ładowarki – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kategorie Dom
ładowarka kołowa

Wynalezienie maszyn sprawiło, że człowiek może zaoszczędzić czas. W związku z tym są nieodzownym elementem pracy na budowie czy w gospodarstwie rolnym. Ładowarka wykorzystywana jest do różnych prac m.in.: załadunek i rozładunek, przeładowanie obornika; porządkowaniu pracy po zakończeniu budowy. Ze względu na swoją budowę są przeznaczone do różnego rodzaju prac. Większe do pracy cięższej. Z kolei lżejsze są często bardziej zwrotne. Dlatego warto wiedzieć, jakie ładowarki przydadzą się w danym projekcie.

Pojęcie ładowarki

Sprzęt ten, ma za zadanie przeładować materiału sypkie na środki transportowe przy pomocy przenośnika. Jednym z popularnych typów są ładowarki kołowe i gąsiennicowe – ze względu na typ podwozia. Są też maszyny bardziej uniwersalne jak koparko-ładowarka. W pracy na budowie ze względu na mały nacisk podwozia wykorzystuje się mini ładowarki. Ich nazwa nawiązuje do wielkości maszyny, ponieważ są one dość małe. Dzięki temu łatwiej jest wjechać w wąskie i małe pomieszczenia. Ponadto, jest to typ nowoczesnych ładowarek, które konkurują mocą silnika, zwinnością oraz łatwością obsługi. Więcej informacji znajdziesz pod linkiem: https://kmm.info.pl/produkty/mini-ladowarki/

Rodzaje ładowarek

Ze względu na wykonywaną pracę oraz budowę maszyn można wyróżnić:
ładowarki łyżkowe, mają za zadanie przetransportować materiały na bliską odległość,
gąsienicowe czołowe oraz obrotowe.
Ze względu na niewielką masę można wyróżnić:
sprzęty kołowe,
przegubowe,
teleskopowe ze sterowaniem burtowym.

Moc silnika

Wybierając ładowarkę warto zwrócić na jej moc, ponieważ ma to ogromny wpływ na udźwig danych materiałów. Podnoszenie ładunku może wynosić od 3 do około 4 metrów. Udźwig maszyny jest zależny od jej silnika np.: 34 km – 1t, 60 km – 2t. Z kolei mini ładowarki mogą transportować towary o masie około 2,5 tony. Ponadto urządzenia te są bardziej zwrotne ze względu na swoją konstrukcję. Można nimi pracować na różnych placach budowy, ale też wewnątrz pomieszczeń – ze względu na małą masę.