Kawy do metod alternatywnych – jak zaparzyć kawę bez ekspresu?

Kategorie Dom,Hobby,Pasja,Poradnik

Kiedy mamy ochotę na filiżankę aromatycznej kawy, najczęściej uruchamiamy ekspres. To właśnie kawa z ekspresu cieszy się największą popularnością. Dostaniemy ją w niemal każdej kawiarni, ale także w zaciszu własnego domu. Istnieją jednak alternatywne metody parzenia kawy, które w ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze. Jakie są alternatywne metody parzenia kawy? Jakie urządzenia są do nich wykorzystywane? Co warto wiedzieć o alternatywnych metodach parzenia kawy?

Metody tradycyjne

Najbardziej popularną metodą parzenia kawy, która od wieków pozostaje niezmienna, jest metoda orientalna, powszechnie znana pod nazwą kawy po turecku. Taką kawę zawsze wyróżnia mocny i słodki smak, a także to, że nie dodaje się do niej mleka. Inną popularną metodą jest kawa z ekspresu ciśnieniowego. Dla wielu kawoszy to właśnie taka kawa jest podstawą udanego dnia. Obecnie jednak coraz częściej stosowane są alternatywne metody parzenia kawy.

Metody alternatywne – kawiarka i french press

Jedną z najbardziej popularnych alternatywnych metod parzenia kawy jest znana wielu osobom kawiarka. Zmielone ziarna umieszczane są w specjalnym sitku, a do dolnego pojemniczka kawiarki wlewa się wodę. Tak przygotowaną kawiarkę stawiamy na niewielkim ogniu i podgrzewamy tak długo, aż napój nabierze odpowiedniego koloru. Tutaj istnieje prosta zasada – im dłużej gotuje się kawa, tym mocniejszy smak otrzymujemy.

Inną popularną i jednocześnie niezwykle prostą metodą parzenia jest french press. To prosty w obsłudze zaparzacz, inaczej zwany również cafeterią, który pozwala otrzymać kawę bez fusów. Specjalny tłoczek pozwala nam odcisnąć fusy, dzięki czemu nie przedostają się one podczas wlewania kawy do filiżanki, tylko zbierają na dnie french pressa.

Inne metody alternatywne

Innym urządzeniem do alternatywnego parzenia kawy jest chemex. Swoim kształtem przypomina wazon lub klepsydrę. Niektórym może przywodzić również na myśl szkło laboratoryjne. Aby zaparzyć w nim kawę, potrzebujemy specjalnych filtrów. Urządzeniami, które z powodzeniem możemy wykorzystać, są też dripper i aeropress. Pierwsze z nich przypomina filiżankę połączoną z talerzykiem, którą stawiamy na naczyniu, z którego chcemy pić kawę (np. na ulubionym kubku). Aeropress przypomina natomiast strzykawkę i podobnie do niej też działa.

Kawy, które doskonale będą się sprawdzać w alternatywnych metodach parzenia, oferuje sklep Kawa Speciality: https://kawaspeciality.com.pl/