Elektrownia przyszłości – fotowoltaika, atom?

Kategorie Biznes,Poradnik
Fotowoltaika

Obecnie możemy zauważyć bardzo duży rozwój czystych źródeł energii, dzięki którym mamy możliwość korzystania z coraz to bardziej zaawansowanych technologii w życiu codziennym. Niedawno pojawił się kolejny pomysł, który dotyczył możliwości magazynowania energii poprzez wykorzystywanie grawitacji oraz ciężarów.


Zalety i wady odnawialnych źródeł energii

Korzystanie z czystej energii powstającej z odnawialnych jej źródeł wiąże się z szeregiem zalet, o czym często informują eksperci z tej dziedziny. Takie rozwiązania mają również swoje ograniczenia. Decydując się na odpowiednie źródła energii odnawialnej takiej jak: wiatr, woda czy słońce musimy liczyć się z tym, że energia jest wytwarzana tylko w momencie aktywności tych źródeł a nie w sytuacjach, w których jej potrzebujemy. Wtedy powstaje pytanie czy dostosować korzystanie z energii do panujących warunków, czy może jest możliwość magazynowania wytworzonej energii?

Dotychczasowymi znanymi niekonwencjonalnymi metodami magazynowania energii są na przykład dna mórz czy zmiana kopalni na magazyn sprężonego powietrza. Nowym nietypowym pomysłem opracowanym przez firmę Energy Valut jest magazyn grawitacyjny.

Działanie magazynów grawitacyjnych

Zasada działania tego magazynu jest porównywalna do istniejących już elektrowni szczytowo-pompowej. Zmiana polega na tym, że zamiast pompować wodę do górnego zbiornika, unoszone są ogromne ciężary.

W momencie dostarczenia na odpowiednią wysokość wspomnianych wcześniej ciężarów, są one zawieszone nieruchomo, co nie wymaga zużywania energii nawet przy dużych ciężarach. Aby odzyskać energię wystarczy opuścić ciężary w dół. Wykorzystując do tego zadania grawitację zostają napędzane prądnice, które odpowiedzialne są za produkcję energii.

Pomysłodawcy tego rozwiązania wierzą w ogromny potencjał swojego osiągnięcia naukowego. Ich zdaniem ten sposób magazynowania energii będzie doskonałym rozwiązaniem między innymi dla ciągle rozwijającego się przemysłu. Firma Energy Valut potwierdziła wysokie zainteresowanie grawitacyjnych magazynów energii, podpisując umowę z australijskim koncernem wydobywczym BHP Ventures na wdrożenie innowacji.
W przypadku odnawialnych źródeł energii, niezbędne jest uzyskanie uprawnień do ich instalacji. Sprawdź dostępną ofertę na: https://www.oszomega.pl/oze/.