Działanie zaworów pneumatycznych

Kategorie Dom
Zawór pneumatyczny

Zawory są bardzo często wykorzystywanym elementem instalacji. W zależności od tego, co w niej przepływa możemy wybierać spośród różnych rodzajów. Wykorzystanie zaworów pneumatycznych jest bardzo uniwersalne. Sprawdzają się w wielu miejscach, dlatego są tak często wybierane.

Do czego służą zawory?

Zawory stosuje się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przepływem jakiegoś medium. Może nim być np. woda, gaz czy olej. Konkretny rodzaj zaworu, dobieramy w zależność od jego przeznaczenia, kierunku przepływu medium oraz możliwości jego natężenia. Wśród zaworów możemy wyróżnić te, których zadaniem jest odcinanie, otwieranie bądź regulowanie przepływu medium. Zawory wykonuje się z bardzo odpornych materiałów, które nie ulegają korozji. Najczęściej wytwarzane są ze stali i mosiądzu.

Rodzaje zaworów pneumatycznych

Wśród zaworów pneumatycznych, możemy odnaleźć różne rodzaje, w zależności od liczby drogi do zaworu, które musi pokonać dane medium. Na rynku dostępne są zawory od dwóch do pięciu dróg. Możemy również wyróżnić zawory, w zależności od sposobu sterowania. Zawory pneumatyczne mogą wykorzystywać sterowanie przy pomocy powietrza, cewki elektromagnetycznej, mechanicznie, a nawet z zastosowaniem dwóch metod. Najczęściej stosowane są elektrozawory pneumatyczne, lecz nie wszędzie sterowanie prądem jest możliwe. W takiej sytuacji, wykorzystuje się sterowanie pneumatyczne. Stanowi to niezawodną i prostą metodę, dzięki której w szybki sposób odcina się lub zmienia kierunek przepływu konkretnego medium. Ważnym aspektem przed zakupem zaworów, jest określenie rozmiaru gwintu. Ma on wpływ na późniejsze natężenie przepływu medium.

Gdzie wykorzystać zawory pneumatyczne?

Zawory pneumatyczne mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzą się w wielu dziedzinach przemysłu. Najczęściej stosowane są w przemyśle, wodociągach i budownictwie. Wykorzystasz je wszędzie tam, gdzie występuje trudne środowisko pracy. Zawory są odporne na wysokie temperatury, przystosowane do pracy z lepkimi i zanieczyszczonym czynnikami. Zawory pneumatyczne często wykorzystywane są w systemach chłodzenia, ogrzewaniu, w urządzeniach służących do produkcji tekstyliów, przy praniu przemysłowym itp.

Szeroki asortyment zaworów pneumatycznych znajdziesz w ofercie firmy Te-Ha-Bud: http://www.zawory.com.pl/zawory-pneumatyczne,z,30.html. Wysokiej jakości komponenty i materiały gwarantują trwałość instalacji.