Dobre obuwie bezpieczne – czyli jakie?

Kategorie Poradnik

Jak wybrać dobre buty robocze takie, które spełnią nasze oczekiwania i jednocześnie będę pełniły funkcję ochronną. Czym sugerować się przy zakupie tego rodzaju obuwia? Sprawdź kilka praktycznych porad poniżej.

Znajdź odpowiedni model

Buty bezpieczne to dość specjalistyczne obuwie, które musi być wybrane zgodnie z naszymi potrzebami. Co to właściwie oznacza? Otóż jeśli na co dzień wykonujemy pracę w trudnych warunkach gdzie panuje wysoka temperatura, wilgoć do tego jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Powinniśmy wybierać taki model obuwie ochronnego, który będzie chronił stopy przed urazami. Wybór obuwia bezpiecznego powinien więc być poprzedzony określeniem czynników ryzyka występujących w miejscu pracy.

Solidne wykonane z dobrego materiału

Niepodważalną kwestią jest jakość wykonania obuwia. Buty ochronne mają zapewniać należytą ochronę a żeby tak było muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Producenci obuwia bezpiecznego do ich produkcji przeważnie używają poliuretanu, gumy lub skóry. Dlatego też przy zakupie obuwia dobrze mieć na uwadze właśnie te materiały oraz konstrukcję buta. Ta powinna mieć odpowiednie dobraną cholewkę, dobrze aby zamontowana była wkładka antyprzebiciowa oraz solidna podeszwa najlepiej antypoślizgowa.

Lekkie i wygodne, komfortowe

Nie jest prawdą, że buty ochronne muszą być ciężkie, by były solidne. Wręcz przeciwnie obuwie robocze powinno być lekkie po to aby zapewnić komfort i wygodę noszenia podczas kilkugodzinnej pracy. Producenci obuwia coraz częściej zwracają uwagę na ich ciężar. Zależy im na stworzeniu modelu, który będzie lekki i jednocześnie solidnie wykonany.

Obuwie bezpieczne powinno być także wygodne. Dlatego też jeśli mamy możliwość zmierzenia obuwia zróbmy to i dobierzmy dobry rozmiar. Buty robocze nie powinny być ani za ciasne ani też kilka numerów większe. Kolejną kwestią jest komfort i ochrona stopy przed urazami. Nie każdy but ochronny zapewnia ochronę, dzieje się tak, dlatego że niektóre z modeli choć określane mianem ochronnych zwyczajnie nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Dlatego też zawsze powinniśmy kupować tego typu obuwie u producentów. PPO (www.ppo.pl) to jeden z najczęściej polecanych w branży.