Do czego służy koło łańcuchowe z łożyskiem?

Kategorie Motoryzacja
koło łańcuchowe z łożyskiem

Koła łańcuchowe wykorzystywane są w konstrukcji przekładni mechanicznych, które z kolei znajdują zastosowanie w przemyśle i jako części maszyn rolniczych, przemysłowych oraz przeznaczonych do transportu. Dowiedz się w jakiej przekładni mechanicznej znajdziesz koło łańcuchowe z łożyskiem oraz jaka jest jego rola w tym układzie!

Koła zębate w przekładniach mechanicznych

Przekładnie mechaniczne to układ umożliwiający przeniesienie napędu dostarczanego przez silnik do urządzeń, w których te się znajdują. W zależności od urządzenia stosowane są różne przekładnie mechaniczne – rozróżnia się je na podstawie budowy oraz komponentów będących ich elementami konstrukcyjnymi. Do najpopularniejszych przekładni mechanicznych należą:
zębate, których koła zębate zazębiają się bezpośrednio i w ten sposób przenoszą napęd,
cięgnowe, w których występuje pas lub łańcuch jako element łączący koła zębate.
W niemal każdej przekładni łańcuchowej (jest przykład przekładni cięgnowej, w której cięgnem i elementem łączącym koła zębate jest łańcuch) znajduje zastosowanie koło łańcuchowe z łożyskiem.

Koło łańcuchowe z łożyskiem – konstrukcja i zalety

Koło łańcuchowe z łożyskiem wyróżnia, na tle innych kół zębatych i łańcuchowych, obecność łożyska. Jaka jest jednak jego rola w pracy przekładni mechanicznej? Koło łańcuchowe z łożyskiem właśnie dzięki temu elementowi konstrukcyjnemu, może pracować będąc umieszczonym nawet na nieruchomych osiach układu. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystywane mogą być w układach napędowych, których osie nie są wprawiane w ruch. Koło łańcuchowe z powodzeniem wykorzystywane jest w wymagających i trudnych warunkach eksploatacyjnych co związane jest z jego wytrzymałością.

Wybieramy koło łańcuchowe z łożyskiem

Przekładnie mechaniczne to układy, których elementy muszą być ze sobą doskonale dopasowane by te spełniały swoją rolę i wydajnie pracowały. Czynnikiem, po którym można rozpoznać, że w przekładni mechanicznej jakieś element uległ uszkodzeniu jest np. hałas i nierytmiczna praca urządzenia. Dobrze dopasowane do potrzeb układu koło łańcuchowe z łożyskiem cechować będzie równomierna i cicha praca a także długa żywotność. Najwyższej jakości koła łańcuchowe znajdziesz w ofercie producenta POLMECH. Już dziś zapoznaj się z ofertą POLMECH na stronie http://www.kolalancuchowe24.pl/index.php/produkty/szczegoly/8,Kola-lancuchowe-napinajace-z-lozyskiem.html.