Czym jest kalibracja kamer i radarów samochodowych?

Kategorie Motoryzacja,Poradnik

Świat ciągle się zmienia i rozwija, na naszych oczach technologia przekracza kolejne bariery i coraz bardziej nas zaskakuje. Duże różnice widać również w branży motoryzacyjnej, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu, samochody składały się głównie z części mechanicznych, teraz są wypełnione po brzegi zbiorowiskiem skomplikowanych układów elektronicznych. Coraz częściej spotykane są samochody elektryczne, a do 2035 roku, planowana jest produkcja tylko i wyłącznie samochodów niewydzielających spalin. W związku z rozwojem elektroniki w samochodach aktualnie możemy korzystać z systemów takich jak ADAS, czyli zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, które potrafią na przykład wspomagać awaryjne hamowanie, wykrywać pieszych czy też monitorować martwe pole. Technologia nie osiągnęła jeszcze poziomu pełnej niezawodności, więc może się zdarzyć, że będziemy musieli skorzystać z usługi kalibracji kamer samochodowych i radarów, na przykład po stłuczce, wymianie przedniej szyby czy też naprawie blacharskiej.

Dlaczego kalibracja kamer i radarów jest przeprowadzana?

Kalibracja kamer samochodowych i radarów jest przeprowadzana w celu poprawnego funkcjonowania samochodu. Czujnik, który jest przesunięty nawet o kilka milimetrów, może przedstawić niepoprawne wyniki, co może się przełożyć nawet na wypadek samochodowy. Kalibracja jest niezbędna do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu ADAS. Kamery i radary montowane są w różnych częściach samochodowych takich jak zderzaki, przednia szyba czy lusterka. Niepoprawna kalibracja lub jej brak może przynieść katastrofalne skutki. Samochód w czasie jazdy jest również narażony na drgania, więc nie można bagatelizować zapalenia się kontrolki niesprawności czujnika.

Gdzie można wykonać kalibrację kamer i radarów?

Szukając warsztatu w celu kalibrowania kamer i radarów w naszym samochodzie należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie i renomę specjalistów. W końcu od poprawnej kalibracji może zależeć nawet nasze zdrowie czy życie. Więcej na temat kalibracji kamer samochodowych i radarów można znaleźć na stronie internetowej https://elektronikaauta.pl/adas-kamery-radary-tempomaty-aktywne/.