Czy sztukateria elewacyjna jest dobrym pomysłem na ozdobienie domu?

Kategorie Architektura,Dom,Poradnik

Dbając o wykończenie domu nie zastanawiamy się jedynie na wyglądzie wnętrza. Istotną kwestią jest również wygląd domu z zewnątrz. Pragniemy, aby spełniał on nasze najskrytsze marzenia i prezentował się pięknie, tak, aby inni mogli nam wręcz pozazdrościć. Jednym ze sposobów na ozdobienie domu z zewnątrz jest sztukateria elewacyjna.

Na samym początku należy odpowiedzieć na pytanie – czym jest sztukateria elewacyjna? Sztukateria elewacyjna to nic innego jak elementy ozdobne montowane na elewacji. To, w jaki sposób pragniemy ozdobić dom od zewnątrz zależy tylko od nas i naszej inwencji twórczej.

Sztukateria gipsowa – elementy

Firmy produkujące sztukaterię gipsową próbują się prześcignąć przed sobą, aby zdobyć klientów. Z tego też powodu wymyślane są coraz to nowsze wzory. Jedne z nich są pełne przepychu, inne z kolei skromniejsze i drobniejsze. Niewątpliwą zaletą takiej ozdoby domu jest fakt, że sztukateria gipsowa kosztuje tak naprawdę niewiele. Za niewielką kwotę jesteśmy w stanie odmienić nasz dom i nadać mu zupełnie nowego, innego charakteru.

Elementy sztukaterii gipsowej to między innymi:
– bonie, które przede wszystkim są stosowane na narożach ścian,
– cokoły stykają się z gruntem tworząc w pewien sposób opaskę wokół domu,
– gzymsy z kolei to elementy, które montowane są zaraz pod dachem, mogą znajdować się także wzdłuż budynku oddzielając od siebie piętra, ale również mogą znajdować się nad oknem,
– pilastry to elementy, które są przyklejone bezpośrednio do ściany bądź też do rogu budynku.

Sztukateria elewacyjna świetnie ozdobi dom, ale również sprawi, że będzie się on wyróżniał spośród innych, sąsiednich budynków. Elementy te doskonale nadadzą charakteru. Sztukateria elewacyjna występuje w wielu przeróżnych stylach, dlatego też z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto dodać, że nie warto przesadzać ze zbytnią ozdobą, gdyż będzie to niekorzystnie wyglądało.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *