Marzenia o własnym jachcie motorowym, często budzą się w nas, gdy patrzymy na szerokie horyzonty morza. Jednak zanim spełnimy to morskie marzenie i ruszymy w samotny rejs, musimy poznać obowiązujące przepisy dotyczące posiadania jachtu. Kiedy konieczna jest rejestracja jachtu, a kiedy nie musimy tego zrobić? Odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie.
Kiedy wymagana jest rejestracja jachtu motorowego?
Wiele osób wierzy w mit, że wszystkie jachty motorowe muszą być zarejestrowane. Prawda jednak jest bardziej skomplikowana. Rejestracja zazwyczaj staje się konieczna w przypadku, gdy jacht spełnia określone kryteria. Jeżeli posiadasz jacht o długości powyżej 7,5 m lub moc silnika wynosi 15 kW (która różni się w zależności od kraju), rejestracja staje się obowiązkowa.
Dlaczego warto zarejestrować jacht motorowy?
Rejestracja jachtu motorowego niesie ze sobą pewne korzyści. Przede wszystkim, jest to kwestia bezpieczeństwa. W przypadku zaginięcia lub sytuacji awaryjnej zarejestrowany jacht może być łatwiejszy do zlokalizowania przez służby ratownicze. Ponadto rejestracja zapewnia pewność co do prawa własności, co ma kluczowe znaczenie w przypadku transakcji handlowych.
Gdzie zarejestrować jacht motorowy?
Lokalizacja, w której rejestrujemy jacht motorowy, również ma znaczenie. W zależności od kraju, procedury i wymagania mogą się różnić. W Stanach Zjednoczonych, na przykład, rejestrowanie jachtu odbywa się poprzez United States Coast Guard, natomiast w Polsce można to zrobić w siedzibie PZMWiNW.
Czy możemy uniknąć rejestracji?
W pewnych przypadkach można uniknąć rejestracji jachtu motorowego. Jeżeli używasz go jedynie do celów prywatnych i nie przekraczasz ustalonych limitów długości, rejestracja może być opcjonalna. Niemniej jednak warto rozważyć korzyści płynące z rejestracji, zwłaszcza jeśli zamierzasz korzystać z jachtu często i w różnych warunkach.