Chcesz posłać dziecko do przedszkola specjalnego? Sprawdź co musisz wiedzieć!

Kategorie Poradnik
dziecko z klockami

Rodzice dzieci niepełnosprawnych zmagają się z wieloma dylematami, związane są one w dużej mierze z tym jaki rodzaj kształcenia powinni wybrać dla swojej pociechy.

Mają wybór, zdecydować się na przedszkole specjalne bądź integracyjne. Obie placówki funkcjonują podobnie, jedyną różnicą jest to, że w przedszkolach integracyjnych uczą się dzieci zdrowe i niepełnosprawne a w przedszkolach specjalnych tylko i wyłącznie dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Liczba uczniów w oddziale przedszkola specjalnego

Na pierwszy rzut oka można byłoby stwierdzić, iż przedszkola specjalne są na tyle specyficznymi placówkami w których uczy się tylko garstka dzieci. Nic bardziej mylnego, w dużych miastach przedszkola specjalne są zatłoczone podopiecznymi. Przed wybraniem przedszkola najlepiej jest sprawdzić jak liczne są grupy. Nauka w mniej licznych grupach/klasach jest bardziej efektywna, nauczyciele mogą więcej czasu poświęcić swoim podopiecznym.

Wykwalifikowana kadra

W przedszkolach z oddziałami specjalnymi powinni być zatrudniani wyspecjalizowani nauczyciele. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wychowawców ale osoby, które wspierają rozwój dzieci niepełnosprawnych. Stąd też w placówkach powinny pracować osoby nie tylko odpowiednio przeszkolone do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi ale posiadający przygotowanie pedagogiczne. W przedszkolach z oddziałami integracyjnymi nieoceniona jest pomoc surdopedagogika czy psychologa.

Jak wygląda dzień w przedszkolu

Jeśli to możliwe sprawdźmy jak wygląda tradycyjny dzień w przedszkolu. Jakie zajęcia są prowadzone, czego dotyczą, ile przewidzianych jest przerw, czy przedszkole organizuje spotkania integracyjne. Dla rodziców to może być cenna informacja, będą świadomi tego pod jaką opieką będzie otoczone ich dziecko. Bardzo ważne aby przedszkole z oddziałami specjalnymi było miejscem w którym dziecko będzie otoczone troską i będzie czuło się bezpiecznie.