Buty robocze – profesjonalna ochrona Twoich stóp

Kategorie Poradnik

O tym, że stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej odgrywa ogromną rolę dla bezpieczeństwa, ponoć wie każdy. Liczba wypadków przy pracy – również tych śmiertelnych – pokazuje jednak, że jest z goła inaczej. Jedną z najczęstszych przyczyn urazów w miejscu pracy jest upadek z wysokości lub poślizgnięcie. W wielu sytuacjach do nieszczęścia by nie doszło, gdyby stosowane było profesjonalne obuwie ochronne. Co koniecznie należy wiedzieć wybierając buty robocze do pracy? O tym w niniejszym materiale – zapraszamy!

Odpowiednia amortyzacja i ochrona przed poślizgnięciem

Obuwie robocze często jest mocno niedoceniane. Wielu osobom wydaje się, że zwykłe buty sportowe świetnie sprawdzą się np. na hali produkcyjnej. Jest to błąd, który pracowników może kosztować zdrowie albo życie. Nie bez powodu przepisy BHP regulują stosowanie odpowiedniego obuwia roboczego w zakładach produkcyjnych oraz innych miejscach, gdzie do czynienia jest ze specjalistycznym sprzętem. Profesjonalne, dobrze dobrane i dopasowane obuwie robocze ma za zadanie zwiększyć przyczepność do podłoża, co jest niezwykle ważne w przypadku pracy z olejami i smarami. Wówczas możliwość poślizgnięcia i groźnego upadku jest naprawdę duża.

Obuwie robocze z podnoskiem czy bez?

Ponadto warto wiedzieć, że buty robocze mają za zadanie ochronić stopę przed uderzeniem związanym np. z upadkiem różnych ciężkich przedmiotów .Do tego celu stosuje się buty ze wzmocnionym podnoskiem – głównie metalowym. Tego typu obuwie można spotkać np. w branży spawalniczej. Oczywiście w miejscach pracy, gdzie nie występuje tego typu ryzyko, wystarczą buty robocze bez podnoska.

Prawidłowa ergonomia

Dobrze dopasowane obuwie nie tylko zabezpiecza stopę przed niebezpiecznymi urazami, ale zapewnia również stabilne podparcie dla stopy. Odpowiednio wyprofilowana podeszwa gwarantuje zachowanie ergonomii oraz komfortu użytkowania każdego dnia. Ma to niebagatelny wpływ na zdrowie w aspekcie długofalowym. Wielogodzinna praca w niewygodnych oraz mało bezpiecznych butach jest odczuwalna nie tylko dla stóp i nóg, ale również dla kręgosłupa. Dlatego też tak ważne jest stosowanie odpowiednio wyprofilowanych, profesjonalnych butów roboczych.

Ognioodporne materiały

W branżach, gdzie występuje ryzyko zapłonu lub wybuchu, buty robocze muszą być wykonane z ognioodpornych materiałów (jak i pozostałe elementy odzieży ochronnej). Tego typu tkaniny stosowane są między innymi w straży pożarnej, odzieży przeznaczonej dla kierowców rajdowych, ale również pracowników stref zagrożenia wybuchem.

Gdzie kupić buty robocze?

Profesjonalne buty robocze bez podnoska, z podnoskiem, wykonane z materiałów najwyższej jakości oraz spełniające wszelkie niezbędne standardy, można nabyć w sklepie Narzedzie24.pl na stronie https://www.narzedzie24.pl/odziez-bhp/obuwie-robocze/.