Buty ochronne – środek ochrony indywidualnej

Kategorie Poradnik
obuwie ochronne

W każdym miejscu pracy pojawiają się zagrożenia w wielu różnych postaciach: ostre krawędzie, spadające przedmioty, latające iskry, trujące opary, hałas i mnóstwo innych potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też w myśl zasad bhp pracownicy, którzy pracują w trudnych warunkach powinni stosować środki ochrony indywidualnej.
Przeważnie obejmują one takie elementy jak: rękawice, ochrona stóp i oczu, czapki, uniformy. Spośród wymienionych środków ochrony indywidualnej to właśnie buty ochronne okazują się być jednym z najważniejszych elementów. W halach, magazynach czy przy robotach budowlanych istnieje ryzyko, że jakiś element może spaść na stopę. Ponadto chodzenie po śliskich niestabilnych powierzchniach również stanowi czynnik ryzyka dla pracowników.

Jakie powinno być obuwie ochronne?

Obuwie ochronne należy wybierać na podstawie występujących zagrożeń. W pierwszej kolejności należy dokonać oceny miejsce pracy i czynności związanych z pracą. Buty ochronne są zaprojektowane w celu ochrony stóp przed różnorodnymi urazami. Uderzenie, ucisk i przebicie są najczęstszymi rodzajami urazów stóp. Dlatego zawsze warto wybierać obuwie z certyfikatem. Dodatkowo upewnić się jaką podeszwę ma obuwie. Buty ochronne powinny być przede wszystkim komfortowe, lekkie. Chodzi o to aby nawet po wielogodzinnej pracy stopy nie były opuchnięte i bolące.

Buty prosto od producenta

Wybór butów ochronnych nie jest oczywisty, trzeba uwzględnić materiał z jakiego są wykonane i to jaką ochronę zapewniają. Sprawdzonym produktem okazują się być buty prosto od producenta. PPO jako jeden z nielicznych producentów obuwia ochronnego i roboczego tworzy obuwie dla wielu branż. Na stronie www.ppo.pl można znaleźć buty ochronne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, dostępne w sprzedaży także specjalistyczne obuwie elektrostatyczne, ESD i wiele innych modeli, które posiadają dodatkowe funkcje ochronne.

Poniżej przykładowe modele obuwia ochronnego PPO

 

Polski producent obuwia ochronnego dokłada wszelkich starań aby oferowane buty spełniały wszelkie restrykcyjne normy. Wszystkie dostępne modele butów posiadają odpowiednie certyfikaty.