Zanim pociecha pójdzie do przedszkola

Kategorie Dom,Poradnik,Życie

Wybór przedszkola przysparza rodzicom maluchów nieraz wiele stresów. Co zrobić, aby ten pierwszy dzień nie napawał nas strachem? Jak wybrać odpowiednie lokum codziennego pobytu naszych pociech?

Odpowiednie miejsce

Przede wszystkim – konieczny jest research. Poszukiwanie placówki powinno zacząć się najpóźniej rok przed posłaniem dziecka do przedszkola, gdyż, jak powszechnie wiadomo, chętnych jest dużo, a zapisy odbywają się stosunkowo wcześnie. Jeśli chodzi o województwo śląskie, od Żywca aż po Częstochowę przedszkoli jest ponad 1200. Jednym słowem – jest w czym wybierać. Chodzenie całe dnie w stresie nie jest niczym dobrym ani przyjemnym, warto więc dobrze przyjrzeć się wybranym placówkom, dokonać porównania i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Przygotuj się!

Kiedy placówka została wybrana, czas na przygotowania. Będą one dotyczyć dziecka, ale również rodziców. Jeśli chcemy przekonać nasze dziecko do uczęszczania do przedszkola, musimy najpierw przygotować do tego samych siebie. Warto zapoznać się z planem dnia, dowiedzieć, jakie są przewidziane zajęcia oraz jakich porach dzieci będą spożywały posiłki.

Przygotuj przyszłego przedszkolaka

Po pierwsze, żeby przekonać naszą pociechę do przedszkola, sami musimy być przekonani co do naszej decyzji. Jeśli dziecko zauważy w nas niepewność i wahanie, bardzo łatwo wpędzimy je w strach przed tym nowym miejscem. Musimy z dzieckiem dużo rozmawiać, opowiadać mu o zaletach chodzenia do przedszkola, o możliwość poznania nowych koleżanek i kolegów. Rozmowy z dzieckiem powinny być prowadzone już pół roku wcześniej, aby nie powodować niepotrzebnego stresu u naszego przyszłego przedszkolaka.

Zaufaj!

Przedszkola prowadzone są przez wykwalifikowanych profesjonalistów, więc możemy być spokojni z kim pozostawiamy nasze pociechy. Warto pamiętać o tym, że właśnie w przedszkolu odbywa się większa część procesu wychowania, dziecko uczy się życia społecznego, a także zdobywa pierwsze umiejętności. W większym miastach województwa śląskiego, jak np. Katowie, Żywiec czy Częstochowa przedszkoli jest naprawdę wiele. W Częstochowie jednymi z bardziej popularnych placówek są przedszkola Hocki -Klocki. Jednak nie tylko te miasto ale i każda mniejsza gmina, również może poszczycić się dobrze funkcjonującą placówką. Warto więc dokładnie się im przyjrzeć, aby bez obaw wejść z dzieckiem w ten ważny etap życia.