Wymiana materaca na nowy. To powinnaś wiedzieć

Kategorie Dom

Twój materac ma 15 lat, wyszły z niego sprężyny, a pokrowiec jest cały zniszczony? Zdecydowanie potrzebujesz nowego materaca! Zanim jednak wymienisz materac na nowy, koniecznie przeczytaj, czym powinnaś kierować się podczas wyboru nowego i co zrobić ze starym. W końcu na sen przeznaczasz niemal 30% swojego życia.

Jak wybrać materac?

Nie każdy zastanawia się dłużej nad wyborem materaca. Wiele osób uważa, że metoda organoleptyczna jest wystarczająca. Jednak kładąc się na krótko na materacu w salonie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie się on sprawdzał na co dzień. Warto mieć świadomość właściwości materiałów użytych do produkcji materacy oraz odpowiednim doborze materaca.

Dobierz materac do swojej wagi

Choć wszyscy producenci umieszczają przy materacu oznaczenie twardości materaca, mało kto zdaje sobie sprawę, że skalne różnią się między producentami, jedni mają pięciostopniowe, a niektórzy nawet siedmiostopniową. Przed wybraniem materaca trzeba dobrze zapoznać się ze skalą konkretnego producentam, a niekiedy nawet konkretnej linii. Również jeżeli chodzi o niektóre typy materaca to z twardość jest wynikiem zastosowanych materiałów, np. materac termoplastycznych zazwyczaj ma twardość w granicy 2-3-4 stopni, przeważnie dla osób do 80 kg. Dla cięższej osoby materac termoplastyczny bez dodatkowego utwardzenia matą kokosową będzie zbyt miękki, np. https://common.sklep.pl/materace-sprezynowe/35-materac-kieszeniowy-suza-160×200-kokos-lateks-5902921951841.html

Dobierz materac do preferencji

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby podczas snu nie przegrzewać się wybierz lateksowy, jeżeli uwielbiasz zatapiać się we śnie, masz problemy z krążeniem wybierz ten z pianki termoplastycznej. Natomiast, jeżeli jesteś zwolenniczką materacy sprężynowych wybierz ten kieszeniowy. Materace kieszeniowe mają to do siebie, że są dużo wytrzymalsze bo każda sprężyna pracuje oddzielnie i sprawdzają się nawet gdy na materacy śpią dwie osoby, gdyż nie spręzynuje całe łóżko podczas ruchów jednej osoby.

Co zrobić ze starym materacem?

Materac, który jest już stary i zniszczony najlepiej oddać do utylizacji. Firmy zajmujące się utylizacją materacy oczywiście pobierają opłatę za taką usługę, jednak warto wiedzieć, że materac na śmietnisku rozkłada się kilkaset lat zwłaszcza z nowoczesnych włókien. Pomyślmy gdy codziennie na śmietnisko trafia tylko jeden materac. Po roku na śmietnisku jest ich 364 i zajmują powierzchnię około 300 metrów sześciennych! Warto więc przemyśleć tę usługę.