Ultra Violet, czyli kolor roku wg. Pantone.

Kategorie Hobby
Ultar Violet - kolor

Pewnie część z was szykuje się na wiosenne zakupy. Możliwe, że zastanawiacie się jakie kolory będą najmodniejsze w tym roku. Ten artykuł postanowiliśmy przeznaczyć właśnie kolorowi roku – Ultra Violet. Właśnie on został określony mianem koloru roku 2018 przez Instytut Pantone. Można się zatem spodziewać, że zobaczymy wiele razy w tym roku.

Kolor roku wg. Pantone – Geneza

Na początku wyjaśnijmy co to jest instytut Pantone. Mianowicie Pantone INC. to amerykańska korporacja będąca potentatem w przemyśle poligraficznym. Została ona założona w latach 60 ubiegłego roku. Jest znana przede wszystkim z tego, że opracowała unikalną skalę kolorów, która uznana została za wzorcową i jest używane obecnie w setk branż na całym świecie. Jest nazywana Skalą Pantone i w swej podstawowej formie opisuje 1761 kolorów. Od wielu lat pod koniec roku wspomniany Instytutu Pantone wybiera kolor roku, który zazwyczaj staje się najmodniejszym kolorem nadchodzącego roku. Wielu projektantów traktuje ten wybór, jako “wyrocznię” i nadaje wybrany właśnie kolor swoim projektom. Od tego jest w pewnej części zależny nasz ubiór, kolory wnętrz i wiele innych rzeczy.

skala Pantone

Wybór koloru roku 2018

W grudniu 2017 roku kolorem został Ultra Violet – jest on oznaczony w skali Pantone numerem – 18-3838. Takimi słowami opisuje go sam instytut -”Głęboko duchowy, który poszerza granice naszej wyobraźni i przenosi nas w przyszłość”. Kolor ten jest kojarzony z Princem oraz królewską purpurą. Ten pierwszy wypromował ten kolor latach 80. Stał się ona rozpoznawalny dla muzyka.

Ultra Violet

Ultra Violet charakteryzuje się intensywnością i głębią. Ubrania utrzymane w jego barwach będą uważane za dosyć odważne. Przypomnijmy, że w zeszłym roku kolorem roku był Millenials Pink, który był znaczne barzdiej zachowawczy od tegorocznego koloru. Niemniej jednak wystarczy popatrzeć po pokazach mody, aby zobaczyć jak chętnie sięgają po niego projektanci. Z pewnością będzie miało to również przełożenie na to zobaczymy w sklepach  i butikach, bowiem nie od dzisiaj wiadomo, jak to działa.