Typy korytek kablowych do tras kablowych

Kategorie Uncategorized
Przewody

Korytka kablowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów podczas tworzenia trasy kablowej wszelkich instalacji elektrycznych ściennych i podwieszanych. Dzisiejszy rynek oferuje nam korytka o różnorodnej konstrukcji oraz właściwościach, które można zastosować w wielu różnych miejscach. Między innymi właśnie dlatego korytka są łatwo dostępne, elastyczne i niezwykle skuteczne.

Wybór i realizacja

Znaczna część wszelkich instalacji różnego typu (przemysłowych i nie tylko) w najróżniejszych obiektach składa się głównie z korytek kablowych. Koryta kablowe są idealnym rozwiązaniem dla instalacji, które z jakiegoś powodu muszą często zmieniać swój kierunek, a nawet poziomy układania. Korytka kablowe zazwyczaj zostają mocowane bądź podwieszane. Trasa kablowa musi zostać odpowiednio dobrana – podczas projektowania należy brać pod uwagę liczne czynniki, jakimi są między innymi rodzaje kabli w instalacji, obciążenie, jakie ma znosić cała konstrukcja a także wybrać elementy mocujące czy kable. Poza tym również należy wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj korytek i system montażu. Należy pamiętać również o umieszczaniu w odpowiedniej odległości zaczepów – zazwyczaj co 1,5 metra, ale nie jest to regułą, wszystko bowiem zależy od rozmieszczenia wsporników, wieszaków i zaleceń producenta oraz od obciążenia całej instalacji. W przypadku konieczności skrzyżowania tras kablowych należy zastosować specjalne części – trójniki czy czwórniki oraz inne elementy, jakie oferują możliwość tworzenia omijających przeszkody tras oraz umożliwiają bezpieczne krzyżowania się ze sobą różnych tras kablowych. Dzięki zastosowaniu akcesoriów mamy układać trasy w różnych kierunkach, w poziomie lub pionie i pod kątem nachylenia 45 stopni.

Typy korytek kablowych

Jak już wspomnieliśmy wcześniej istnieje wiele różnych typów korytek kablowych, które można dostosować do swoich wymagań. Oprócz szyn możemy także wyróżnić dodatkowe elementy – osprzęt – który umożliwia jeszcze sprawniej poprowadzić trasy kablowe. Najbardziej znane tego typu części to obejmy na kable, rozgałęźniki, T-kształtki, kątowniki czy puszki instalacyjne (dokładnie te, w których montuje się gniazdka). Bardzo popularnym rozwiązaniem są korytka pełne, płaskie i pyłoszczelne. Korytka siatkowe gwarantują lekką konstrukcję oraz przejrzystość – stosuje się je w trudnych i wymagających warunkach. Warto również wspomnieć o korytkach grzebieniowych. Wykorzystuje się je w trasach kablowych w różnego rodzaju systemach sterowania czy rozdzielnicach – sprawdzają się w przypadku przewodów o małych przekrojach. Więcej o korytkach kablowych dowiesz się na tej stronie.