Rock progresywny – muzyka nie dla każdego

Kategorie Hobby
rock progresywny - płyty

Rock progresywny należy do wyjątkowych gatunków muzycznych, które z pewnością nigdy nie staną się popularne, jednak posiadają szeroką rzeszę fanów, którzy podchodzą do tej muzyki niezwykle poważnie i słuchają jej lataniem. Korzenie rocka progresywnego sięgają jeszcze rocka psychodelicznego i lat 60. Końcówka tych lat była szczególnie istotna dla całej muzyki rockowej i ogólnie rozrywkowej. Wiele zespołów grających rocka psychodelicznego zaczynało coraz bardziej eksperymentować z formą, czego wynikiem były coraz bardziej rozbudowane utwory oraz zapożyczenia z innych gatunków muzycznych.

Cechy charakterystyczne dla rocka psychodelicznego?

Pójście rocka psychodelicznego i w ogóle muzyki rockowej w bardziej ambitną stronę wydawało się wyłącznie kwestią czasu. Pierwszym takim przejawem był właśnie rock progresywny. Na płytach zespołów rockowych typu YES, Genesis czy Pink Floyd można było usłyszeć sporą inspirację muzyką klasyczną. Często bywały to nawet całe interpretację utworów klasyków. Co ciekawe wielu muzyków wykonujących progresywny rock odebrało wcześniej wykształcenie muzyczne. Tutaj warto także dodać, że inną charakterystyczną cechą rocka progresywnego jest wirtuozeria wykonania. Ten rodzaj muzyki “wykształcił” naprawdę wielu wspaniałych instrumentalistów uważanych często za najlepszych na świecie. Poza muzyką klasyczną rock progresywny od początku czerpał także z muzyki elektronicznej wykorzystując nietypowe dla grup rockowych instrumentarium, jak thermina czy organy hammonda.

Długość i budowa utworów progresywnych również należy do charakterystycznych. Porzucono krótka, piosenkową formę znaną z rock and rolla na rzecz rozbudowanych i długich utworów często posiadających dwudziestominutowe i dłuższe utwory. Oparte są często na formacie sonaty lub suity. Często posiadają długie wprowadzenie do utworów. Do charakterystycznych cech gatunku należą także teksty piosenek, które poruszają tematy kwestie filozoficzne, historyczne, a także opowiadają fantastyczne historie dziejące się w specjalnie stworzonej rzeczywistości.

Zakończenie

Rock progresywny na pewno stanowi jedną z ciekawszych odmian muzyki rockowej. Pomimo tego, że powstał z końcem lat 60 i początkiem 70, to nadal jest eksplorowany przez nowe zespoły, które potrafią w sposób niezwykle kreatywny wykorzystywać ten gatunek tworząc nowe utwory o zupełnie nowej jakości. Jeśli chciałbyś się zagłębić w szeroki świat rocka progresywnego, to zapraszamy do zapoznania się nasza selekcją płyt progresywnych.

Rock progresywny – płyty

Pink Floyd – „Wish You Were Here”
King Crimson – “In the Court of the Crimson King”
Yes – “Close to the Edge”