Praca za granicą dla Polaków

Kategorie Życie
Mapa Europy

Już od wielu lat Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę, aby podjąć tam pracę. Przede wszystkim kusi ich znacznie większy zarobek niż w kraju nad Wisłą na dokładnie tych samych stanowiskach. Jakie najczęściej wybierają zawody?

Co kraj, to obyczaj

W każdym państwie mamy do czynienia z nierzadko całkowicie innym zapotrzebowaniem na pracowników. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane przez Polaków zawody za granicą. Warto dodać, że mieszkańcy Unii Europejskiej nie muszą posiadać żadnych specjalnych zezwoleń na podjęcie pracy w jej obrębie, a także w Norwegii, Liechtensteinie, Islandii czy Szwajcarii.

Opiekunka osób starszych w Niemczech

Za zachodnią granicą Polski, a także w Szwajcarii i Austrii rośnie zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych. Nie jest to łatwa praca i nie każdy będzie w stanie ją wykonywać, ale w większości przypadków może zapewnić bardzo dobry zarobek. Wynagrodzenie za jeden miesiąc jest zwykle kilka razy większe niż w Polsce. Więcej o tym, jak wygląda taka praca można przeczytać tutaj. Aby zapewnić sobie dobre warunki pracy, stabilność, bezpieczeństwo, spokój i zadowalające zarobki najlepiej skontaktować się z agencją pośredniczącą, która oferuje tylko sprawdzone oferty.

Prace sezonowe

Wiele osób decyduje się także na podjęcie prac sezonowych, na przykład na całe wakacje. Taką opcję wybierają zazwyczaj młodzi ludzie, którzy chcą tylko dorobić mając wolne na studiach, albo zastanawiają się nad stałym wyjazdem, ale wolą najpierw upewnić się, czy będą zadowoleni z takiej decyzji. Jedną z najpopularniejszych rodzajów prac sezonowych jest zbieranie owoców w Niemczech, Holandii, Norwegii czy Francji. Takie zadania może wykonywać niemal każdy, a zarobek jest nieporównywalnie większy niż w Polsce.

Budownictwo i rzemieślnictwo

W Europie brakuje fachowców, takich jak spawaczy, ślusarzy czy hydraulików, dlatego też bez problemu mogą znaleźć dobrze płatne zajęcie za granicami kraju. Wiele ofert dotyczy także budownictwa i właśnie do takiej pracy bardzo często wyjeżdżają Polacy.

Lekarze

Za problemu pracę za granicą mogą znaleźć także polscy lekarze. Są nie tylko doceniani, ale także otrzymują wysokie zarobki za znacznie mniej godzin pracy niż w kraju nad Wisłą. Ceni się ich zwłaszcza w Skandynawii, Niemczech czy Austrii.