Niepełnosprawni w małych miejscowościach

Kategorie Uncategorized

Bardzo często wydaje nam się, że jeżeli w dużych miastach niepełnosprawni tak często trafiają na bariery architektoniczne, to w małych miejscowościach jest pod tym względem jeszcze gorzej. Przy tym przeważnie uogólniamy, wydając sądy, jakoby we wszystkich małych miejscowościach brakowało jakichkolwiek rozwiązań stworzonych z myślą o niepełnosprawnych. Czy aby na pewno mamy rację?

platforma dla niepełnosprawnych
SAMSUNG CSC

W małych miejscowościach bywa lepiej

Choć może to być dla wielu osób zaskakujące, bardzo często bywa tak, że w małych miejscowościach nierzadko jest o wiele lepiej pod kątem uwzględnienia potrzeb niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej. Platformy dla niepełnosprawnych, obniżone krawężniki, użycie kostek brukowych z wypustkami – to tylko niektóre udogodnienia, na które można liczyć w wielu małych miejscowościach, a o których w dużych miastach często można jedynie pomarzyć, gdyż do zrealizowania jest wiele innych inwestycji, które finalnie otrzymują wyższy priorytet. Często, kiedy przejazdem trafiamy do niedużej miejscowości, jesteśmy wręcz zaskoczeni tym, jak bardzo przyjazna niepełnosprawnym jest tamtejsza infrastruktura. Nierzadko w centrach małych miast widzimy wszystko to, czego brakuje w centrach dużych miejscowości i jesteśmy zaskoczeni. Z jednej strony trzeba przyznać, że rzeczywiście małe miejscowości potrafią sprawnie korzystać z różnych źródeł finansowania, m.in. ze środków UE i dzięki nim wprowadzać takie udogodnienia. Każdy kij ma jednak dwa końce…

W dużych miastach wcale nie jest źle

Wbrew pozorom duże miejscowości są bardzo dobrze przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, tylko często tego nie zauważamy, nierzadko skupiając się na pojedynczych miejscach, które pozostawiają wiele do życzenia. Wtedy, trafiając do centrum niewielkiej miejscowości, jesteśmy zachwyceni tym, że jest tu wszystko – platformy dla niepełnosprawnych, obniżone krawężniki etc. Prawda jednak bywa czasem smutna – mała miejscowość ma idealnie dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych centrum, ale im dalej od niego, tym osobom o ograniczonej mobilności żyje się gorzej. Często też do centrum nie jest łatwo dotrzeć, bo transport publiczny to uniemożliwia – tabor nie jest niskopodłogowy. Mimo tego więc, że w ścisłym centrum łatwo można poruszać się na wózku, czymś niesamowicie trudnym jest wydostanie się z domu. Oczywiście w dużych miastach też popełniane są te same błędy, ale mimo wszystko przeważnie wypadają o wiele lepiej pod tym kątem, nawet jeśli czasem może nam się wydawać, że jest inaczej.