Niemieckie prawo pracy – co powinieneś wiedzieć, zanim wyjedziesz?

Kategorie Życie

Wiele osób z Polski decyduje się wyjechać do Niemiec i tam podjąć pracę. Jednak zanim to zrobisz albo zaczniesz intensywnie na tym myśleć, powinieneś najpierw zapoznać się z niemieckim prawem pracy, aby nic się na miejscu nie zaskoczyło i nikt Cię nie oszukał.

Czas pracy

W Niemczech, podobnie zresztą jak i w naszym kraju, cały zwykły etat wynosi 40 godzin tygodniowo. Natomiast ustawowo określono maksymalny tygodniowy czas pracy na 48 godzin w tygodniu. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, przez które kodeks pracy dopuszcza 60 godzin, ale z wyrównaniem do 48 godzin w ciągu danego okresu czasu, jaki w tym wypadku wynosi 6 miesięcy.

Ustawa o czasie pracy

W ustawie tej zamieszczono wszelkie informacje na temat dziennego wymiaru pracy, przerw, pracy w weekendy i święta itd. Zgodnie z zawartymi w niej informacjach, w ciągu jednego dnia nie można przepracować więcej niż 10 godzin, a w tygodniu nie więcej niż 60 godzin. Większość firm jednak praktykuje 8 godzinny czas pracy cztery dni w tygodniu (od poniedziałku do czwartku) zaś w piątek – 7 godzin. Ale w niektórych branżach czas pracy może wynosić 48 godzin przez 6 dni w tygodniu (włącznie z sobotą).

Nawał pracy

Zdarza się natomiast, ze w sezonie bądź w określonych okresach w roku, kiedy firma musi sprostać wielu zleceniom, czas pracy może zostać wydłużonych do 10 godzin dziennie bądź 60 godzin tygodniowo. Jest to zgodne z kodeksem pracy, pod warunkiem, że długość pracy w 24-tygodniowym bądź 6-miesięcznym okresie będzie wynosić średnio 8 godzin. Kierowcy zaś muszą stosować się do przepisów europejskich – dotyczy to przede wszystkim kwestii czasu pracy ale także i okresach odpoczynku.

Urlop

Wymiar płatnego urlopu zależy od pewnych regulacji. Najczęściej jednak wynosi on 30 dni roboczych w roku. Minimalny zaś czas odpoczynku musi wynosić co najmniej 24 dni robocze w ciągu całego roku kalendarzowego.

Choroba

Zwolnienie lekarskie należy jak najszybciej dostarczyć pracodawcy. Najlepiej pierwszego dnia, a najpóźniej czwartego. Przez pierwsze 6 tygodni choroby pracodawca jest zobowiązany prawnie wypłacać pracownikowi 100% wynagrodzenia, następnie pracownik musi postarać się o zasiłek choroby z ubezpieczenia. Prawo nie zezwala zwalniać osób, które w danej chwili przebywają na chorobowym.

Praca w Niemczech

Polacy mogą znaleźć pracę za zachodnią granicą w charakterze asystentów medycznych, opiekunów osób starszych, nauczycieli, kierowców, w branży hotelarskiej i gastronomicznej, a także i osoby z wykształceniem technicznym.