Niedrogi ale pewny czujnik tlenku węgla Kidde 5DCO

Kategorie Dom

Współczesny, zabiegany człowiek ma mnóstwo rzeczy na głowie i na nic nie ma czasu. Często zajmuje się rzeczami mało potrzebnymi, a kwestie zasadnicze pozostają niezałatwione. Przykładem takiego problemu jest chociażby niezabezpieczony dom przed tlenkiem węgla. Całkowicie odporny na to zagrożenie jest dom, który nie korzysta z żadnego urządzenia na gaz, urządzenia zasilane paliwem stałym czy ciekłym. Niestety korzystanie z paliw jest często wyborem najbardziej ekonomicznym, szczególnie jeśli mowa o ogrzewaniu w zimowych miesiącach. Wobec tego istnieje realne zagrożenie wyciekiem tlenku węgla z urządzenia podczas spalania, co stanowi śmiertelne zagrożenie dla każdego domownika. 

czujnik tlenku węgla 5DCO

Można skutecznie zabezpieczyć się przed czadem

Można niemal w 100% zabezpieczyć się przed zagrożeniami związanymi z wydostawaniem się tlenku węgla. Sposób ten jest banalnie prosty i niedrogi. Wystarczy zaopatrzyć się w kompaktowe urządzenie, które nieustannie monitoruje powietrze pod kątem zawartości tlenku węgla. W przypadku jego wyczucia, generuje głośny alarm dźwiękowy i optyczny. Większość markowych, atestowanych czujników czadu do zastosowań domowych kosztuje około 100 – 150 zł. Przykładem najczęściej wybieranego domowego detektora czadu jest czujnik tlenku węgla Kidde 5DCO. Powód jest banalnie prosty, czujnik ten jest niedrogi (koszt około 90 – 100 zł), jest nieduży, można położyć go na półce, czy przymocować do ściany. Dobrze jest umieścić taki czujnik w okolicy urządzenia, które może generować czad. Dobrym zabezpieczeniem będzie także umieszczenie czujnika w sypialni. Czad jest gazem lżejszym od powietrza, dlatego unosi się i z łatwością rozprzestrzenia po całym domu.

Zabezpieczenie się przed czadem polega nie tylko na stosowaniu czujników, chociaż to podstawa. Warto także stosować w domu mikro wentylację. Jeśli mieszkanie czy dom wyposażone są w wentylację grawitacyjną lub wywiewną trzeba otworzyć nawietrzniki w oknach lub stosować niepełne zamknięcie okna, aby świeże powietrze mogło dostawać się do domu i tym samym rozrzedzać ewentualne negatywne skutki spalania gazu lub innych paliw.