Kilka słów o glutenie i diecie bezglutenowej

Kategorie Życie
dieta jedzenie

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się dieta bezglutenowa. Dieta bezglutenowa polega na eliminowaniu z jadłospisu produktów, które zawierają gluten. Gluten to białko roślinne, którego można się doszukiwać głównie w zbożach. Pszenica, żyto, jęczmień, owies – w tych zbożach jest glutenu najwięcej. Będąc na diecie bezglutenowej należy więc unikać produktów z tymi zbożami, ale nie tylko. Jak się okazuje gluten znajduje się w większości produktów przetworzonych.

Po co producenci dodają gluten praktycznie do wszystkiego?

Gluten sprawia, że ciasteczka są chrupiące i pulchne, pieczywo miękkie, a słodycze dłużej zachowują świeżość. Ten kto nie cierpi na nietolerancje pokarmowe nawet nie zdaje sobie sprawy z tego gdzie jest gluten. Jeśli nie mamy nawyku czytania etykiet żyjemy w niewiedzy.
Niektórzy z własnej woli przechodzą na dietę bezglutenową, inni nie mają wyboru, bo chorują np. na celiakię i nie mogą spożywać nic co ma w składzie gluten.
Dieta bezglutenowa jest bardzo rygorystyczną dietą. Eliminując z jadłospisu gluten i wszystkie produkty, które mają go w składzie ograniczamy sobie bowiem spożywanie witamin i minerałów, które są tak ważne w naszej zdrowej diecie.

Jak uzupełnić niedobory witamin?

Najprościej jest przyjmować suplementy diety. Jednak nie wszystkie witaminy nasz organizm będzie szybko wchłaniał, niektóre po prostu zostaną wydalone. Dlatego obok spożywania suplementów diety warto jest jeść dużo owoców i warzyw. Owoce i warzywa z czasem na pewno nam się znudzą, bo ileż można jeść sałatki, prawda?

wyciskarka do soków
Wyciskarka do soków z Biochef – fot. z https://energiazdrowia.pl/

W takim wypadku warto postawić na soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne. Jednak nie kupujmy soków, bo będzie w nich mnóstwo cukru i konserwantów, a róbmy swoje – domowe! Z pomocą przyjdzie nam wyciskarka do soków. Z jej pomocą w łatwy i szybki sposób zrobimy z ulubionych owoców i warzyw pyszny, zdrowy soczek, który pomoże nam uzupełnić braki witamin i minerałów. Takie urządzenie w domu to prawdziwy skarb! Kosztuje naprawdę niewiele, a z jego pomocą ochronimy coś co jest bezcenne – nasze zdrowie.