Karmy lecznicze a karmy bytowe – co je odróżnia

Kategorie Poradnik,Zdrowie,Życie
karma

Producenci karm dla kotów i psów propagują zdrowe nawyki żywieniowe. Dlatego też co chwilę na rynek wypuszczają nowe karmy z różnym składem. Jest to niewątpliwie gratka dla właścicieli zwierząt, mają oni duży wybór żywności dla swoich pupili. Mogą wybierać karmy dostosowane do wieku pupila, do wagi a nawet do schorzeń. Zarówno dla kotów jak i psów mamy do wyboru karmy lecznicze i bytowe. Czym właściwie się różnią? Dla jakich zwierząt są dedykowane, dowiesz się w poniższym artykule.

Karmy lecznicze

Wiele osób na pierwszy rzut oka pomyśli, że są to karmy dla zwierząt, które stosuje się podczas gdy pupil wykazuje jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne. Można powiedzieć, że i tak i nie. Otóż są to karmy, które posiadają dobry skład, dużą zawartość tłuszczy roślinnych, białka i węglowodanów. Czyli składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Do grupy tychże karm należą przede wszystkim karmy suche. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się tylko i wyłącznie produkowaniem karm leczniczych, do tej grupy należy chociażby znana i wiodąca marka calibra vd cat gastro której karmy dedykowane są głównie dla kotów. Dodatkowo karmę  calibra vd cat gastro można nabyć w sklepach zoologicznych w wielu wariantach. Jako karma dla kotów, które wykazują zaburzenia układu pokarmowego, czy które mają problemy ze stawami. Karma calibra vd cat gastro dostępna na stronie sklepu zoologicznego: www.weterynaryjny.pl

Karmy bytowe

Karmy bytowe to najbardziej powszechne i dostępne karmy dla kotów i psów. Zazwyczaj można je nabyć w formie “mokrej”. Charakteryzują się nieco uboższym składem w porównaniu do karm leczniczych. Dlatego też wielu weterynarzy zaleca podawania zwierzętom albo karm specjalistycznych albo mieszanie karmy mokrej z suchą. Karmy bytowe sprawdzają się szczególnie u kotów które trzeba “przymuszać“ do picia wody. Kot który z natury nie pije zbyt dużo wody, może ją uzupełnić jedząc chociażby karmę bytową.