Japońska scena muzyczna

Kategorie Hobby
Płyty Japońskie płyty

Japońska scena muzyczna należy bezwątpienia do jednej z najciekawszych na świecie. Rynek fonograficzny jest tutaj bardzo rozwinięty. Płyty japońskie, to nie tylko wydawnictwa zespołów z Japonii, ale także ekskluzywne edycje albumów muzyką zachodnich i z całego świata. Japonia to także ojczyzna specyficznych gatunków muzycznych – jak japanoise (zobacz: http://www.japanoise.com/book/ ). Japończycy słyną w przetwarzaniu elementów kultury zachodniej na swój niepowtarzalny sposób, czego najlepszym przykładem może być manga i jej inspiracje komiksem. Podobnie jest z muzyką. Wielu wykonawców pomimo, że inspiruje się klasycznymi gatunkami muzycznymi z zachodu, jak rock czy elektronika, to robi to w taki sposób, że tworzy zupełnie nowa jakość.

Japoński rynek fonograficzny

Płyta winylowa zepołu Boredoms
Płyta zespołu Boredoms

Jeśli interesują Cię płyty japońskie, to znalezienie odpowiedniego sklepu z satysfakcjonującym wyborem takowych może okazać się trudne. W Polsce jednym z największych sklepów z płytami i wydawnictwami japońskimi jest sklep https://www.cd-dvd-vinyl.pl/wydawnictwa-japonskie/ . Posiada on w ofercie prawie 50 tys. płyt japońskich. Zarówno ekskluzywnych wydawnictw zachodnich wydanych w Japoni, jak również albumy japońskich zespołów i grup muzycznych.

Poza muzyką nagrywaną obecnie Japonia może się pochwalić wyjątkową tradycyj muzyczną, na którą składa się muzyka dworska, rytualne śpiewy buddyjskie oraz tradycyjne pieśni ludowe. Wiele elementów z tych gatunków jest wykorzystywanych we współczesnej muzyce japońskiej. Są one doskonałym źródłem inspiracji.

Zakończenie.

Pierwsze interpretacje muzyki świata zachodniego przez japończyków miały miejsce w latach 30, kiedy jazz dotarł do Japonii. Pod koniec lat 30 natomiast dużą popularność zyskał blues, który jest ceniony na całym świecie po dziś dzień. Kolejna rewolucja w muzyce japońskiej wydarzył sią w latach 60, gdy popularnościż zaczała cieszyć się muzyka rockowa. Za oficjalną datę powstania japońskiego rocka przyjmuje się rok 1968. Jednak jego wpływy można upatrywać jeszcze wcześniejszych latach.

7 myśli nad “Japońska scena muzyczna

  1. Vinyle są bardzo fajne. od dziecka słucham muzyki tylko na vinylach. W sumie to przez przypadek, bo zepsuł się odtwarzacz na kasety i trzeba było przynieść z piwnicy stary gramofon, ale okazało się, że wszyscy są z niego bardziej zadowoleni. Jakoś tak lepiej gra i tak stoi do dzisiaj.

    Hej, jest tu ktoś kto słucha z vinyli? Pozdrawiam!

  2. Hej, może nie jest to japoński zespół, ale to moje ostatnie odkrycie, które bardzo polecam: chłopaki czerpią wiele z kultury tego kraju. Mowa o zespole Shiroroom. Sprawdźcie na youtube, super muza!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.