Jakie przedszkole wybrać – prywatne czy publiczne ?

Kategorie Uncategorized

Wiele z rodziców wybierając przedszkole, ma dylemat, jakie przedszkole wybrać. Lepszy prywatne przedszkola, czy publiczne?

Ciężko się dostać do państwowego

Publiczne przedszkola charakteryzują się dość szczególną selekcją – z powodu dużej ilości zapisanych dzieci. W internecie można znaleźć wiele „teorii spiskowych” jakoby rodzice brali rozwód, tylko po to, aby dostać więcej punktów przy rekrutacji. W przypadku prywatnego przeszkoda nie ma praktycznie żadnych selekcji.

Ilość dzieci

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Prywatne przedszkola przeważnie są płatne, z tego powodu mniej rodziców decyduje się tam wysłać swoje dziecko. Mniejsza ilość dzieci ma swoje wady i zalety. Ciężko się bawić w zabawy grupowe, jeśli jest mało uczestników. Z drugiej strony mniejsza ilość uczniów, to większe bezpieczeństwo, gdyż opiekunka lepiej może zapanować nad „stadem”.

Publiczne kontrolowane, prywatne nie ?

Publiczne i prywatne przedszkola podlegają Ministerstwu Edukacji Narodowej (MEN). MEN współpracuje m. in. z sanepidem, który dba o bezpieczeństwo placówek. Ważne, aby uważać na firmy, które organizują opiekę nad dziećmi, ale de-facto nie są w myśl prawa podległe ministerstwu, co nie oznacza, że powinniśmy na takie firmy patrzeć z góry.

Zajęcia

Ważne, aby zainteresować schematem i ilością zajęć. Język angielski, spotkania z psychologiem, matematyka – rodzajów zajęć, jak i ich godzin jest wiele. Jeśli przyszłość dzieci wiążemy z matematyką, to warto wybrać przedszkole, gdzie może się w tym przedmiocie rozwijać. Liczba zajęć jest bardzo ważnym kryterium wyboru- prywatne przedszkola w Częstochowie to zwykle placówki które dysponują bardzo ciekawym programem edukacyjnym. Nie sposób nie wymienić dobrego przedszkola Częstochowa – Hocki Klocki. Jakie zajęcia oferują swoim podopiecznym właśnie te przedszkola w Częstochowie można sprawdzić na stronie www.hocki-klocki.com.pl


Jedzenie

To także ważny aspekt. Obecnie dużo dzieci ma wiele nietolerancji i chorób np. nietolerancja laktozy, nietolerancja glutenu czy problemy z żołądkiem. Jednocześnie powinniśmy pamiętać, aby dziecko nie chodziło głodne. Wiele przedszkoli dba o dietę poszczególnych uczniów, organizując specjalne posiłki, dostosowane do ich predyspozycji.

Trzeba zawsze przed wysłaniem dziecka do przedszkola dobrze je „prześwietlić”, aby oszczędzić traumę dziecku, które musiałoby ewentualnie zmieniać otoczenie i tracić nawiązane znajomości.