Jak założyć ogród warzywny?

Kategorie Poradnik,Życie

Mieszkając w domku jednorodzinnym mamy większe pole manewru, jeśli chodzi o organizację przestrzeni, bowiem dochodzi nam do tego jeszcze ogród. Posiadanie własnego ogrodu warzywnego jest na pewno marzeniem nie jednej osoby. Uprawiane przez nas warzywa na pewno będą lepiej smakowały niż te prosto ze sklepu. Sami wiemy, co jemy, jak sadzimy i czy używamy sztucznych nawozów i innych szkodliwych związków chemicznych.

Miejsce

Teren wokół domu może być bardzo rozległy bądź niewielki. Tak naprawdę kluczem do wyboru najlepszego miejsca jest odpowiedź na pytanie – w jakich ilościach chcielibyśmy sadzić warzywa? Może warto inny teren zagospodarować np. na strefę relaksacyjną, w której swoje miejsce znajdą meble ogrodowe z technorattanu. Kupisz je pod adresem https://www.belgiardino.pl/Wracając do ogrodu warzywnego, miejsce, w którym się znajdzie powinno posiadać żyzną ziemię, ale również powinno być osłonięte od wiatru, a także dobrze nasłonecznione.

Kompostownik

Jeśli nasza gleba nie jest zbyt urodzajna i żyzna warto zaopatrzyć się w kompostownik. Kompost to jeden z najlepszych nawozów naturalnych. W kompostowniku powinny znajdować się przede wszystkim resztki roślinne prosto z ogrodu, to znaczy rozdrobniona kora, wióry, a oprócz tego jeśli oczywiście istnieje taka możliwość – muł oraz glony ze stawu. Wyposażenie kompostowni powinno być jak najlepsze, dlatego zamawiajmy je ze sprawdzonych firm.

Warzywa

Na początku kwietnia, czyli już właściwie teraz powinniśmy zacząć siać rośliny, które bardzo powolnie kiełkują, ale przede wszystkim takie, które są odporne na niskie temperatury. Chodzi tutaj oczywiście o marchew, pietruszkę czy rzodkiewkę. W połowie kwietnia można zacząć uprawiać cebule czy buraki. Oprócz tego w zależności od potrzeb danej rośliny mamy duże pole do dyspozycji, jednak zwracajmy uwagę na to, iż niektóre z nich mają konkretne wymagania.

Ogród warzywny to ciekawa sprawa, a oprócz tego – ekologia. Jesteśmy świadomi wyboru konkretnych warzyw, ale również tego, w jaki sposób je uprawiamy. Zachęcamy każdą osobę, która ma możliwość do posadzenia warzyw, choćby w swoim mieszkaniu czy na balkonie, jeśli nie posiadamy własnego ogrodu.