Jak wejść w branżę CNC?

Kategorie Uncategorized

Branża CNC jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się i jest to tendencja nie tylko krajowa. Obróbka metali nieustannie jest bardzo pożądana, czemu nie powinniśmy się szczególnie dziwić, bo wystarczy rozejrzeć się dookoła, by dostrzec, w jak wielu przedmiotach wykorzystywane są elementy metalowe.

W związku z tym, praca w tej branży to dobry pomysł – popyt na usługi jest bardzo duży, co sprawia, że powstaje wiele nowych firm je świadczących, zaś każda z nich, a także te już istniejące, co jakiś czas potrzebują nowych pracowników, by móc sprostać zamówieniom. Pozostaje jednak pytanie: jak zacząć?

sala szkoleniowa

Praktyki, staże, kursy

Jak w większości branż, także chcąc zająć się obróbką CNC, mamy różne możliwości wejścia do branży. Oczywiście różnią się one w zależności od miasta. Niektóre z firm CNC oferują adeptom możliwość odbycia (zwykle bezpłatnych) praktyk, w trakcie których nauczą ich podstaw obsługi maszyn, co pozwoli na wykonanie najprostszych zadań i da podwaliny do dalszego samorozwoju w tej dziedzinie. Podobnie jest ze stażami, które są już płatne, ale przeważnie firmy oczekują od stażystów posiadania na start podstawowej wiedzy i umiejętności. Zaletą stażu jest dokształcenie się oraz często możliwość bycia zatrudnionym po jego odbyciu. Jeśli jednak chcemy na rynek pracy w branży CNC wchodzić z jakimś zapleczem, które umożliwi nam od razu podjęcie pracy, bez wcześniejszych praktyk i stażów, najpierw musimy zainwestować w siebie, by zdobyć nowe umiejętności – w tym celu warto wybrać się na kurs CNC.

obróbka cnc

Podstawowe kursy

Na sam początek najlepszym kursem będzie ten dotyczący obsługi i programowania maszyn CNC. Na nim można doskonale wdrożyć się w branżę, poznając podstawowe zagadnienia, a przede wszystkim dokładnie poznać obsługę różnych urządzeń stosowanych w obróbce CNC, takich jak tokarka, frezarka, oczyszczarka itp. Po odbyciu takiego podstawowego kursu można oczywiście dalej poszerzać swoje kwalifikacje, biorąc udział w wyspecjalizowanych szkoleniach. Wybierając kurs warto zwracać uwagę na to, by prowadząca go jednostka nie była przypadkowa. Istotne powinno być dla nas również to, by zdecydowaną większość część kursu stanowiły zajęcia praktyczne. Wówczas obróbka CNC przestanie być dla nas tajemnicą, poznamy jej tajniki i będziemy mogli próbować swoich sił w tej branży. Zapotrzebowanie, jak już wspomnieliśmy, jest spore, więc jeśli myślisz o przekwalifikowaniu się, branża CNC to dobry pomysł.

2 myślą nad “Jak wejść w branżę CNC?

  1. Kiedyś chciałem pracować na obróbce CNC, ale nie wzięli mnie do pracy. Ma ktoś informację gdzie można dostać pracę cnc? dzięki.

    1. Chopie, weź se jakiś portal z pracą znajdź, a nie na profesjonalnym portalu informacyjnym szukasz takich porad… Tutaj możesz zdobywać wiedzę a nie pracy szukać. Ogranij się

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.