Jak skutecznie rekrutować pracowników? Kilka porad na wagę złota!

Kategorie Uncategorized

Rekrutacja to wbrew pozorom skomplikowany proces, przed którym raz na jakiś czas staje każda firma. Nie możemy nastawiać się na to, że będzie łatwo, ale możemy zrobić wszystko, żeby nasza praca nad rekrutacją była skuteczna, czyli byśmy zatrudnili odpowiednią osobę, która nie tylko będzie miała pożądane na danym stanowisku kompetencje, ale również odnajdzie się wśród obecnych pracowników.

Dotrzyj do odpowiednich kandydatów

Początkiem rekrutacji (przynajmniej od strony kandydata) jest dotarcie do informacji o prowadzonym naborze. Musimy zatem określić kanały, z których chcemy korzystać, by dotrzeć do interesujących nas osób. Portale ogłoszeniowe (np. pracuj.pl) to jedno, informacja o ofercie pracy powinna obowiązkowo pojawić się na stronie firmy w zakładce „Kariera”, ale nie można ignorować też ogromnej roli social media. LinkedIn to wyjątkowy portal, ale warto pojawić się z ofertą również na Facebooku, zwłaszcza w branżowych grupach, jeśli szukamy konkretnych specjalistów. Ogłoszenie powinno być zachęcające i pokazywać kandydatom, co mogą zyskać, podejmując pracę na danym stanowisku, a coraz częściej wymagane jest też podanie w nich widełek wynagrodzeń (w branży IT to wręcz obowiązkowe).

Przygotuj się do rozmowy i bądź profesjonalny

Lubisz, kiedy kandydat wykazuje się wiedzą o firmie i pamięta ogłoszenie, na które aplikował? Ty również przygotuj się do rozmowy i zapoznaj z nadesłanymi przez niego dokumentami, by potem nie zadawać pytań, na które odpowiedzi znajdują się w CV. Bądź profesjonalistą w każdym calu – jeśli przywitasz miło kandydata, zaproponujesz mu coś do picia, na pewno nie pozostanie to niezauważone. Nawet jeśli w trakcie rozmowy szybko poczujesz, że nie jest to osoba, która pasuje do danego stanowiska, nie daj jej tego odczuć poprzez nerwowe zabawy długopisem czy ustawiczne zerkanie na zegarek. Być może bowiem w przyszłości będziesz poszukiwał pracownika na stanowisko, do którego twój rozmówca będzie idealny.

Po rozmowie – zachowaj klasę

Nie zapomnij też o przekazaniu każdemu kandydatowi informacji zwrotnej. Nawet jeśli nie możesz zaproponować pracy na danym stanowisku, musisz o tym poinformować, bardzo cenna jest też informacja zwrotna na temat ewentualnych zadań, które kandydat wykonywał w procesie rekrutacji. Nie ma nic gorszego niż milczenie po rozmowie rekrutacyjnej, tym bardziej jeśli na spotkaniu obiecywałeś odzew.

Szkolenia dla HR to najprostszy sposób na to, by poszerzyć swoje kompetencje i prowadzić lepsze i skuteczniejsze procesy rekrutacyjne. Warto jednak także we własnym zakresie poszerzać wiedzę i kompetencje z zakresu dobrych praktyk rekrutowania.